Wydawać by się mogło, iż zakładanie firmy to nic trudnego, jednak przyszły przedsiębiorca musi odwiedzić kilka miejsc i to w odpowiedniej kolejności.

Data dodania: 2016-06-30

Wyświetleń: 989

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakładanie firmy krok po kroku

1. CEIDG.

Pierwszym krokiem, który należy wykonać to udanie się do Urzędu Miasta/Gminy/Dzielnicy, aby wpisać swoją firmę do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Taki wpis stanowi równocześnie wniosek o nadanie numeru REGON, NIP, wybrania formy opodatkowania, a także zgłoszenia płatnika składek ubezpieczeniowych dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W zgłoszeniu należy podać przede wszystkim rodzaj prowadzonej działalności, poprzez wpisanie odpowiedniego numeru (numeru poszczególnych czynności, które może wybrać przedsiębiorca, znajdują się w Polskiej Klasyfikacji Działalności).

2. Urząd Skarbowy.

W przypadku zakładania spółki konieczne jest złożenie w Urzędzie Skarbowym druku NIP-2 oraz NIP D. Następnie należy się zdecydować czy zamierza się być podatnikiem VAT, czy też nie. Jeśli tak to konieczne jest wypełnienie formularza VAT-R, w którym należy podać wymagane informacje dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej.

3. ZUS.

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych należy wypełnić odpowiedni druk zgłoszeniowy ZUA lub ZZA. Jeżeli prowadzona działalność gospodarcza jest jedynym źródłem dochodów to składa się druk ZUA, natomiast w sytuacji, gdy jesteśmy również zatrudnieni na umowę o pracę w innej firmie i zarabiamy powyżej średniej krajowej, to należy wypełnić druk ZZA. Taki wniosek należy złożyć w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności.

4. Biuro rachunkowe.

Podczas składania wniosku o wpis do CEIDG należy podać biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla nas księgowość. Jeśli jeszcze nie wybraliśmy biura, to wybieramy opcję samodzielnego prowadzenia ksiąg, a gdy podpiszemy umowę z wybranym biurem rachunkowym, to wpis możemy zaktualizować.

Po założeniu firmy należy jeszcze wyrobić pieczątkę oraz założyć konto w banku, a także uzyskać odpowiednie koncesje, które są wymagane w przypadku wykonywania określonych rodzajów działalności.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena