W przypadku podłóg z litego drewna, zmiana koloru jest jak najbardziej możliwa. Do wyboru mamy kilka metod. Na którą więc się zdecydować?

Data dodania: 2016-06-29

Wyświetleń: 1577

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zmienić wygląd podłogi?

To zupełnie naturalne, że po kilku latach wystrój wnętrza przestaje nam odpowiadać, a my zaczynamy snuć plany jego modyfikacji. Jeśli w pomieszczeniu zamontowaliśmy panele, a marzy nam się zmiana koloru podłogi, jedynym rozwiązaniem będzie wtedy kosztowna wymiana. Właściciele podłóg z litego drewna mają natomiast dużo prostsze zadanie, bo te łatwiej poddają się różnym technikom zmiany kolorów. Musimy tylko wycyklinować parkiet i zdjąć listwy przypodłogowe – już możemy zastosować którąś z nich. Jaka będzie najlepsza? Czym charakteryzują się poszczególne metody?

Lakierowanie

Zdecydowanie najprostszy sposób na zmianę koloru podłogi. Jego zaletą jest przede wszystkim duża dostępność oraz różnorodność barw. Lakier doskonale chroni też deski podłogowe przed wilgocią oraz powierzchownymi zarysowaniami, wobec czego jest polecany w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Niestety ma też poważne wady. Najważniejszą jest na pewno fakt, że barwne lakiery tłumi naturalne usłojenie drewna. Jeśli więc zależy nam na dekoracyjnym rysunku, wybierzmy którąś z innych metod.

Bejcowanie

Bejcowanie może dać naprawdę ciekawe efekty – o ile rzecz jasna na nasz finishparkiet zastosujemy produkt przeznaczony do stosowania na podłogi, a nie bejcę do mebli. Bejcowanie wymaga dość dużych umiejętności (nietrudno bowiem o plamy i nieestetyczne zacieki) i czasu, który zajmuje schnięcie bejcy. Pamiętajmy też, że bejca nie zabezpiecza drewna przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi drewna, więc po wszystkim podłogę musimy pokryć jeszcze ochronną warstwą bezbarwnego lakieru.

Woskowanie i olejowanie

Te metody polecane są zwłaszcza jeśli posiadamy parkiet dębowy. Chociaż zarówno woskowanie, jak i olejowanie pochłania sporo czasu i pracy, to dla efektów, jakie dają, na pewno warto się poświęcić. Podobnie jak bejca, oleje i woski nie stanowią jednak bariery dla wilgoci, nie chronią też przed powstawaniem rys, a więc również wymagają użycia lakieru. Warto wiedzieć, że niektóre lakiery mogą reagować z woskami. Powinniśmy więc używać wyłącznie preparatów rekomendowanych przez producenta a najlepiej – sprzedawanych w zestawie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena