Czasami bardzo upragniona, a czasami prawdziwe zaskoczenie. Nie zmienia to jednak faktu, że ciąża to wyjątkowy stan dla przyszłej mamy. U każdej kobiety może ona jednak przebiegać odmiennie oraz charakteryzować się innymi dolegliwościami. 

Data dodania: 2016-06-20

Wyświetleń: 950

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W początkowym stadium łatwo jest pomylić ciążę z grypą żołądkową lub podobnymi chorobami układ pokarmowego. Oto kilka charakterystycznych objawów ciąży.

Należy jednak pamiętać, że wystąpienie tylko jednego z poniższych przykładanie niekoniecznie musi od razu oznaczać, że jesteś w ciąży. Jeśli jednak odczuwasz wszystkie na raz, to istnieje spora szansa, że zostaniesz wkrótce mamą.

Brak okresu

Jednym z najbardziej znanych symptomów ciąży jest brak miesiączki w wyznaczonym terminie. Często może on jednak wynikać z innych przyczyn, takich jak na przykład choroba, stres lub przemęczenie organizmu. Czasami kilka dni po stosunku dochodzi do tak zwanego plamienia implantacyjnego, które występuje gdy zarodek uszkodzi naczynia krwionośne podczas zagnieżdżania się w macicy. Plamienie jest krótsze niż okres, znacznie mniej obfite oraz nie towarzyszą mu bóle podbrzusza.

Hormonalna burza

Tuż po zapłodnieniu zaczynają działać hormony ciąży, których zadaniem jest przygotowanie twojego organizmu dla rozwijającego się dziecka. Dochodzi do tak zjawiska określanego jako hormonalna burza, która zazwyczaj jest przyczyną większości ciążowych dolegliwości. Nagłe zwiększenie poziomu wielu hormonów często wywołuje słynne już huśtawki nastrojów.

Jednym z najważniejszych jest hcG, czyli gonadotropina kosmówkowa odpowiedzialna za pobudzenie do pracy pozostałych hormonów. Jej nagły wzrost może wywoływać nudności i wymioty w pierwszych tygodniach.

Innym znanymi objawami ciąży są również dolegliwości układu pokarmowego: zgaga, wzdęcia i zaparcia. Winowajcą jest tu progesteron, który rozluźnia mięśnie i rozszerza naczynia krwionośne, przygotowując ciało przyszłej mamy do porodu.

Kolejnym istotnym hormonem jest estrogen. Powoduje on rozrost kanalików mlecznych w piersiach i ich powiększenie oraz zwiększenie przepływu krwi czasami objawiające się krwotokami z nosa lub dziąseł. Wpływa również na psychikę kobiety, która odczuwa potrzebę przygotowania miejsca dla przyszłego potomka oraz przygotowuje się na jego nadejście.

Kiszony ogórek z czekoladą

Ostatnim symptomem są zachcianki, czy zwiększony apetyt połączony ze zmianą w odczuwaniu smaków. Niektóre potrawy i przysmaki, za którymi szalałaś przed ciążą, w jej trakcie mogą okazać się nie do przełknięcia, z kolei inne nagle stają się pyszne. W ten sposób organizm daje do zrozumienia jakich składników najbardziej mu brakuje. Jeśli kuszą cię cytrusy możliwe, że potrzebujesz więcej witaminy C, a jeśli słodkie – magnezu.

Jeśli odczuwasz większość z wymienionych wyżej objawów, warto pomyśleć o zrobieniu testu ciążowego. Kiedy zobaczysz dwie kreski jak najszybciej udaj się do lekarza – zaleci on wykonanie dodatkowych badań, które pomogą w ochronie zdrowia maluszka jak i mamy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena