Od zapłodnienia do porodu – przebieg trwania ciąży
Ciąża to okres trwający 40 tygodni, czyli 9 miesięcy, w czasie którego kobieta nosi w sobie dziecko, które wyda na świat. Rozpoczyna się zapłodnieniem, polegającym na połączeniu męskiej komórki plemnikowej z damską komórką jajową. Dzieli się na trzy trymestry i każdy z nich trwa po kwartał. Kończy się porodem, to znaczy wydaniem dziecka przez matkę na świat. Ciąża przebiega bardzo różnie. Jej przebieg zależy od organizmu kobiety. Jedne kobiety ciążę znoszą bardziej łagodnie, drugie mniej.
Plamienie implantacyjne jako pierwszy objaw ciąży
Plamienie implantacyjne stanowi zazwyczaj pierwszy objaw ciąży, należy jednak pamiętać, iż może, ale wcale nie musi ono wystąpić. To niewielkie krwawienie, które wynika z zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Nie wolno pomylić go z okresem. Krwawienie podczas okresu trwa kilka dni i łączy się z bólem podbrzusza, natomiast krwawienie jako plamienie implantacyjne trwa krócej i nie towarzyszy mu ból.
Inne pierwsze objawy ciąży
Wzrost poziomu estrogenów, progesteronu, prolaktyny, kortyzolu, gonadotropiny kosmówkowej, insulinopodobnego czynnika wzrostu i wielu innych hormonów powoduje emocjonalne wzloty i upadki oraz huśtawki nastrojów i rozdrażnienie. Hormony również na piersi, które stają się obrzmiałe i bolesne, uwydatniając naczynia krwionośne, brodawki zaś w wyniku silnego ukrwienia intensywnie ciemnieją. Występuje też nadwrażliwość na zapachy, a dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że natura chce chronić matki przed substancjami, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Burza hormonów sprawia, że kobieta może czuć się tak, jakby przechodziła infekcję, bo osłabienie, zmęczenie i senność wynikają z obciążenia narządów. Najbardziej znany objaw ciąży to poranne mdłości spowodowane hormonem HCG, działającym podobnie do hormonu TSH, czyli hormonu tarczycy, który powoduje niekiedy mdłości. Aby się przekonać o tym, czy kobieta zaszła w ciąże wystarczy zrobić test ciążowy, domowy poprzez badanie moczy, a najlepiej laboratoryjny poprzez badanie krwi, w której wystąpi zwiększona ilość hormonu HCG i tym sposobem poinformuje o ciąży. Zdarza się, że kobieta nie odczuwa żadnych objawów i wówczas o ciąży daje jej znać spóźniający się okres.