Za każdym razem, gdy staramy się o kredyt, bank sprawdza, czy spłacaliśmy nasze poprzednie zobowiązania w terminie.

Data dodania: 2016-06-13

Wyświetleń: 1014

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zbudować pozytywną historię kredytową?

 Zaległości płatnicze, albo co gorsza - brak jakiejkolwiek historii kredytowej, może spowodować, że otrzymamy kredyt na znacznie gorszych warunkach, a w wielu przypadkach - nie otrzymamy go wcale. Budowanie pozytywnej historii płatniczej jest zadaniem długotrwałym, jednak przynoszącym szereg korzyści.

BIK - co to takiego?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej ,zostało powołane przez Związek Banków Polskich w 1997 roku i działa na podstawie przepisów prawa bankowego. Głównym celem BIK jest gromadzenie i udostępnianie informacji na temat zaległości płatniczych klientów banków, SKOK-ów, a od pewnego czasu także firm pożyczkowych.

Zgodnie z prawem, instytucje bankowe nie muszą posiadać zgody klientów na przekazywanie ich danych do BIK. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku firm pożyczkowych. Większość pożyczkodawców oferuje co prawda pożyczki bez BIK, jednak jeśli dana instytucja pozabankowa współpracuje z BIK-iem, powinna otrzymać od nas pełnomocnictwo uprawniające zarówno do sprawdzenia, jak i udostępniania informacji gospodarczych na nasz temat.

Jakie dane zbiera BIK

Do BIK-u trafiają nasze dane osobowe oraz wszelkie informacje związane z zaciągniętym kredytem (takie jak rodzaj i wielkość kredytu, czy data jego otrzymania). Ponadto w BIK-u zostanie odnotowane, że poręczyliśmy komuś kredyt lub, że nasz dług przejęła firma windykacyjna. Do BIK-u trafimy także, gdy złożymy wniosek kredytowy (nawet jeśli nie otrzymamy zobowiązania), zrobimy zakupy na raty, zaczniemy się posługiwać kartą kredytową lub uruchomimy limit debetowy na koncie.

W związku z tym, że dane przekazywane do BIK-u nie dotyczą kwoty naszego zadłużenia, a jedynie sposobu, w jaki korzystamy z produktów bankowych, nie ma znaczenia, czy zalegamy ze spłatą 50, 100, czy 500 zł. Za każdym razem, gdy nie będziemy regulować swoich zobowiązań w terminie, informacja na ten temat pojawi się w BIK-u.  

Pozytywna historia płatnicza w 4 krokach

Świadome budowanie historii kredytowej jest szczególnie istotne, jeśli planujemy wzięcie kredytu hipotecznego. Bank sprawdzi wówczas bardzo dokładnie, w jaki sposób regulowaliśmy dotychczasowe zobowiązania i obliczy tzw. scoring, czyli wartość punktową, oceniającą nasze możliwości kredytowe. Nie ma jednoznacznych wytycznych, co należy zrobić, aby mieć wysoki scoring (każdy bank oblicza go na własnych zasadach), jednak pozytywna historia płatnicza z pewnością nam w tym pomoże. Co należy zrobić, aby w oczach banku stać się wiarygodnymi płatnikami?

Spłacaj zobowiązania finansowe w terminie

Terminowa spłata dotychczasowych zobowiązań to dla banku najlepszy sygnał, że jesteśmy rzetelnymi klientami, z którymi warto podjąć współpracę.

Sprawdzaj siebie w BIK.

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych każdy z nas może raz na pół roku pobrać z BIK bezpłatny raport na swój temat. Warto korzystać z tej możliwości, tym bardziej jeśli spłacamy kilka produktów bankowych jednocześnie.

Bierz małe kredyty, które na pewno dasz radę spłacić.

Brak jakiejkolwiek historii kredytowej powoduje, że bank nie może przewidzieć, czy spłacimy zobowiązanie w terminie. Dlatego nawet jeśli mamy wystarczające fundusze, powinniśmy korzystać z niewielkich kredytów i zakupów ratalnych. Warunkiem jest oczywiście spłata zadłużenia w terminie.

Zgódź się na przechowywanie swojej historii kredytowej.

Dane w BIK są przechowywane do momentu, gdy spłacimy zaciągnięty kredyt. Aby czerpać korzyści z posiadanej historii płatniczej, musimy podczas podpisywania umowy z instytucją finansową, wyrazić zgodę na przechowywanie danych dotyczących posiadanych zobowiązań.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena