Wiele osób chce lepiej żyć. Aby zwiększyć standard życia często kusi nas, aby pożyczać pieniądze.  Często sięga się także po pożyczki pozabankowe, na przykład pożyczki pod zastaw, które charakteryzują się tym, że trzeba zastawić jakąś rzecz o odpowiedniej wartości.

Data dodania: 2016-04-14

Wyświetleń: 863

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy warto ryzykować pożyczkę pod zastaw?

Zgłaszając się bezpośrednio do banku, trzeba się liczyć z długim procesem. Od wnioskowania o udzielenie kredytu, dostarczenie dokumentów, poprzez oczekiwanie na analizę banku, aż do decyzji kredytowej i podpisania umowy. Trwa to około 2 miesiące, w skrajnych przypadkach nawet dłużej. A co w przypadku problemów? Bank może nie udzielić kredytu ze względu na zbyt małą zdolność kredytową lub negatywne wpisy w bazach BIK.

Jakie są inne opcje?

Każdy kojarzy lombard. Miejsce, gdzie zastawiając drobne przedmioty, można dostać niewielkie środki na mały okres. Niewielkie kwoty oznaczają zazwyczaj pożyczkę z dużymi odsetkami, co powoduje, że takie chwilówki nie są dobrą opcją, chyba że w wyjątkowych sytuacjach.

Istnieją firmy, które oferują pożyczki długoterminowe bez BIK. Są to oferty większej pożyczki na dłuższy okres. Wymagają one jednak bardziej wartościowy przedmiot pod zastaw. Najczęściej są to pożyczki pod zastaw nieruchomości, a dokładniej mieszkania, domu, działki. Może to być także pożyczka pod zastaw gruntu rolnego lub też pod zastaw samochodu. W przypadku firm procedura jest dużo szybsza i łatwiejsza niż w przypadku banków, raty także mogą być bardziej elastyczne.

Czy istnieje duże ryzyko przy takiej formie pożyczki? Słyszy się o nieuczciwych przedsiębiorcach, którzy chcieli przejmować nieruchomości. Jednak w rzeczywistości istnieje niewielka szansa na oszustwo. Po pierwsze, dokonuje się wpisu w księdze wieczystej (w przypadku nieruchomości) – czyli podobnie jak w przypadku kredytu zawieranego w banku. Dodatkowe potwierdzenie zostaje zawarte u notariusza. Dzięki temu ryzyko wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości jest zmniejszone do minimum.

Prywatne pożyczki pod zastaw nieruchomości cieszą się coraz większą popularnością. Zawsze należy zachować ostrożność, zazwyczaj wystarczy po prostu dobrze kontrolować całą procedurę. Potrzeba na pożyczkę jest duża, w końcu każdy chciałby zamieszkać we własnym mieszkaniu, a obecne zarobki w naszym kraju nie pozwalają na zakup z własnych oszczędności. Dlatego pozostaje dobrze przeanalizować oferty i wziąć pożyczkę na wymarzony cel.

Licencja: Creative Commons