Odpowiedzialne za lęk przed lataniem wśród wielu pasażerów na całym świecie, straszą nas nie tylko gwałtownością i zaskoczeniem, ale również swoją tajemnicą. Niewiedza jest jedną z głównych przyczyn lęku, tak więc by opanować swój lęk przed lataniem, najlepiej jest poznać z bliska, czym są turbulencje.

Data dodania: 2016-05-17

Wyświetleń: 1507

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie bój się latać! Dowiedz się co powoduje turbulencje.

Turbulencje — koszmar wielu pasażerów podróżujących liniami lotniczymi. Mrożą krew w żyłach nawet tym, którzy widzieli je jedynie w amerykańskich filmach. 

Nie takie straszne turbulencje, jakie malują.

Turbulencje są stosunkowo częstym zjawiskiem, ale w większości wypadków są absolutnie nieszkodliwe. Nie powstrzymuje to ich jednak od bycia przeżyciem niekomfortowym dla pasażerów. Istnieją różne typy turbulencji powodowane przez różne czynniki, jednak najczęściej powodują je zderzenia prądów powietrznych o różnych prędkościach, kierunkach i temperaturze powietrza.

Wlatujący w nie samolot natrafia na turbulencje, przez co trochę nim „trzęsie”. Obrażenia wywołane turbulencjami zdarzają się, ale należą do rzadkości. Z danych dostarczonych przez FAA (Federal Aviation Administration), blisko 58 osób rocznie doznaje obrażeń w wyniku turbulencji. Dwie trzecie z tych osób to załoga samolotu, a reszta to pasażerowie niezapięci pasami. Oznacza to, że jedynie 20 pasażerów z 800 milionów osób podróżujących każdego roku w przestworzach odnosi obrażenia w wyniku turbulencji.

Piloci wiedzą…

Turbulencje, choć dramatycznie pokazywane w filmach, są zjawiskiem, na które piloci są przygotowani i którego nadejścia są świadomi, dlatego mogą poinformować o tym załogę i pasażerów. Są w tym dodatkowo wspierani przez nowoczesne systemy radarowe, pogodowe i informacje dostarczane im przez innych pilotów w okolicy. Licencja pilota liniowego nadawana jest zresztą osobom szkolonym do radzenia sobie w tego typu sytuacjach, więc nie przejmuj się – twój pilot wie co robić.

Turbulencje nie sprawią, że twój samolot się rozbije

Choć trzęsący się samolot sprawia wrażenie, że może się w każdej chwili rozlecieć na kawałki, w rzeczywistości tak nie jest. Mimo niekomfortowego uczucia turbulencje nie stwarzają ryzyka powstania uszkodzeń samolotu. Samoloty zostały zaprojektowane w taki sposób, by wytrzymać turbulencje, uderzenia piorunów i inne przeciążenia siłowe.

Lęk przed turbulencjami można przyrównać do lęku przed pająkami. Czasem nawet wiedza o tym, że w rzeczywistości nie są one dla nas szkodliwe, nie pomaga nam opanować strachu. Czasem warto zmierzyć się ze swoim lękiem bezpośrednio – może warto więc samemu zasiąść za sterami i dowiedzieć się jak zdobyć licencję pilota samolotowego?

Licencja: Creative Commons
0 Ocena