Proces inwestycyjny opiera się na wielu etapach i wymaga zaangażowania wielu osób i instytucji, a także wysokiego profesjonalizmu i skoordynowanych działań. Kolejne etapy są ze sobą ściśle powiązane, a więc od pomyślnego przejścia jednego zależy sukces kolejnego. 

Data dodania: 2016-05-06

Wyświetleń: 849

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Proces inwestycyjny może dotyczyć tworzenia zupełnie nowych obiektów budowlanych lub też modernizacji istniejących. Każda inwestycja to wyzwanie, a czas przygotowań i realizacji zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania inwestycji.

Proces inwestycyjny obejmuje fazę projektowania (przygotowania dokumentacji projektowej), realizacji i przekazania obiektu do eksploatacji.

Początkiem zawsze jest pomysł, na jego bazie powstają plany. W pracach koncepcyjnych konieczne jest wzięcie pod uwagę potrzeb odbiorców, dla których inwestycja jest dedykowana, a następnie wybór miejsca z odpowiednią infrastrukturą, dostępnością komunikacyjną, atrakcyjnością wizualną otoczenia. Bardzo ważne jest zainteresowanie się sytuacją planistyczną danego miejsca, stanem prawnym, dostępnością mediów itp.   Dokładnie planowanie jest podstawą sukcesu. Należy również uzmysłowić sobie potencjalne zagrożenia dla pomyślności inwestycji i opracować plany rozwiązania ewentualnych problemów. Nieodzowne jest także opracowanie biznesplanu - oszacowanie kosztów inwestycji oraz prognozowanych zysków pozwala ocenić opłacalność inwestycji.

W procesie inwestycyjnym wiele zależy od samego inwestora, niektóre sprawy natomiast pozostają w gestii odpowiednich urzędów i instytucji (konieczne jest uzyskanie decyzji administracyjnych, m.in. pozwolenia na budowę oraz pozwolenia na użytkowanie). Inwestor może budować dla siebie lub też na potrzeby innych osób (jako deweloper).

Niezależnie od tego, dla kogo powstaje dany obiekt budowalny, bycie inwestorem wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i obowiązkami, jak np.

- znajomość przepisów prawnych

- zatrudnianie projektantów, generalnego wykonawcy, kierownika budowy i innych

- nadzór nad zatrudnionymi osobami

- stała kontrola kosztów

Właściwe podejście do przygotowań i realizacji procesu inwestycyjnego, skoordynowane działania i oparcie na doświadczonych specjalistach pozwala uzyskać sukces na wielu polach – dający satysfakcję inwestorowi, a jednocześnie spełniający wymagania odbiorców.

Biorąc pod uwagę, jak skomplikowany i wieloetapowy jest to proces,  bycie inwestorem wydaje się zadaniem niezwykle trudnym i odpowiedzialnym. Ciąży na nim wiele obowiązków przez cały okres realizacji procesu inwestycyjnego.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena