Ogólne trendy na rynkach mieszkaniowych wyraźnie pokazują, że coraz chętniej rezygnujemy z niewielkich mieszkań w centrach dużych miast na rzecz znacznie większych, choć oddalonych od ośrodków miejskich domów jednorodzinnych lub przynajmniej domów w zabudowie szeregowej.

Data dodania: 2016-04-12

Wyświetleń: 1368

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bramy garażowe – technika w służbie człowiekowi?

Jednocześnie niemal zawsze tego typu obiekt zawiera w swoim projekcie garaż przynajmniej na jeden samochód. Jak jednak wygląda kwestia samej bramy garażowej? Z jakim wydatkiem musimy się liczyć oraz jaką bramę powinniśmy wybrać?

Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy to największą popularnością cieszyły się mieszkania w blokach z „wielkiej płyty”, to posiadanie garażu było pewnym wyróżnieniem – było ich zdecydowanie mniej niż samych mieszkań w danym budynku. Bramy do takich garaży były również przeważnie identyczne i narzucone przez spółdzielnie mieszkaniowe – przeważnie zwykłe bramy dwuskrzydłowe, które trzeba było otwierać i zamykać za każdym razem ręcznie. Dzisiaj mamy na rynku znacznie więcej różnorodnych bram i możemy ją dopasować do własnych potrzeb.

Jaka brama?
Rozważania na temat wyboru bramy garażowej powinniśmy zacząć od zaznaczenia, że dostępne na rynku bramy różnią się zarówno swoją budową, jak i sposobem otwierania:

  • bramy uchylne – są to najbardziej podstawowe i zarazem najpopularniejsze bramy, które wymagają jednak przestrzeni przed garażem – brama uchyla się do góry poprzez wysunięcie dolnej części „do przodu”.
  • bramy segmentowe – najczęściej również otwierane ku górze i w momencie otwarcia skrzydło bramy „wjeżdża” pod sufit garażu. Tego typu bramy nie zajmują miejsca przed garażem, zapewniają znacznie lepszą termoizolację (szczególnie istotne jeżeli garaż jest połączony z budynkiem mieszkalnym), ale jednocześnie nie nadają się do niskich garaży, gdyż jeszcze bardziej ograniczają ich wysokość.
  • bramy rolowane – działają na takiej samej zasadzie jak zwykłe rolety okienne, są jednak stosunkowo drogie i rzadko spotykane.
  • bramy rozwierane – są to bramy, o których wspomnieliśmy już wcześniej, tj. składające się z dwóch osobnych drzwi spotykających się na środku bramy. Powoli, ale systematycznie znikają z oferty wszystkich producentów.

Napęd bramy?
Kolejną kwestią, która wymaga rozważenia przy zakupie bramy garażowej jest sposób jej otwierania – czy brama ma być otwierana ręcznie, elektrycznie, a może elektrycznie przy pomocy pilota, którym możemy sterować bez wysiadania z ciepłego samochodu podczas mroźnej zimy? Pomimo tego, że do niemal każdej bramy możemy w późniejszym czasie dołożyć napęd elektryczny, to jednak będzie się to wiązało z pewnymi przeróbkami, a tym samym niemalże remontem garażu.

Ile to kosztuje?
Z jakim jednak wydatkiem musimy się liczyć w przypadku zakupu i montażu bramy garażowej? Wbrew pozorom na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od rodzaju bramy oraz zastosowanego napędu – bramy z napędem elektrycznym będą droższe o około 1-3 tysięcy złotych od bram otwieranych i zamykanych wyłącznie ręcznie. Za samą bramę musimy liczyć się również z wydatkiem w granicach od około 1 tysiąca do około 5 tysięcy złotych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena