Gdy mamy już swój wymarzony dom, często pojawia się pomysł dobudowania do niego garażu. Kiedy samo pomieszczenie jest już gotowe, nadchodzi moment wyboru odpowiedniej bramy. Na rynku dostępnych jest kilka różnych rozwiązań, które można łatwo dopasować do różnych potrzeb.

Data dodania: 2016-09-27

Wyświetleń: 809

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na jakiego typu bramę warto się decydować? Czym się od siebie różnią? Czego wymaga dobra, garażowa brama? Oto krótki poradnik.

Bramy uchylne

Jednym z popularniejszych rodzajów bram garażowych, są bramy uchylne. Składają się one z głównego płaszcza bramy oraz systemu sprężyn i prowadnic, które pomagają w manewrowaniu nią. Sam płaszcz produkowany jest na dwa sposoby: pierwszy zakłada usztywnienie blachy za pomocą płaskowników i umieszczenia na wierzchu warstwy ocynku zabezpieczającego przed korozją. Drugi sposób to wypełnienie blachą ramy. Prosta konstrukcja, a także wynikająca z niej niezawodność i nieco niższa od pozostałych typów cena, są jednymi z największych zalet bram uchylnych.

Warto także pamiętać, że brama uchylna ze względu na wysuwający się do przodu płaszcz, wymaga dużo miejsca na podjeździe. Z tego powodu nie nadaje się do domów z krótkimi podjazdami, które w całości są zajmowane przez samochód lub tych znajdujących się tuż przy ulicy. Dodatkowo warto pamiętać, że uchylne bramy garażowe rzadko produkowane są w szerokości większej niż 3 metry, dlatego jeśli jesteśmy posiadaczami garażu na dwa samochody, lepiej poszukać innego rozwiązania.

Bramy segmentowe

Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma wystarczającej ilości miejsca dla bramy uchylnej, czyli w garażach z krótkim podjazdem lub szerszych niż 3 metry. Jak wskazuje ich nazwa, bramy segmentowe składają się z połączonych ze sobą dwuściennych części, które pokryte są ocynkowaną blachą. Wnętrze segmentu może być wypełnione poliuretanową pianką, która zwiększa właściwości termoizolacyjne bramy.

W trakcie zamykania segmenty są ciągnięte wzdłuż prowadnic, które można ulokować na suficie lub na ścianie. W pierwszym przypadku brama będzie wsuwać się do góry, w drugim przypadku – w bok. Ze względu na obecność prowadnic jedna ze ścian garażu musi pozostać pusta, aby segmenty miał gdzie się wsunąć.

Nie tylko brama

Równie istotny co sama brama jest także napęd, który pomaga w jej otwieraniu. Należy pamiętać aby dostosować go do wielkości i ciężaru bramy. Jeśli kupimy za słaby napęd to nawet jeśli będzie on w stanie unieść bramę, pod zbyt dużym obciążeniem zużyje się bardzo szybko. Dlatego wybierając napęd warto decydować się na sprawdzone marki i montaż wykonywany przez specjalistów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena