Zakup bramy garażowej to z pozoru prosta czynność, która w praktyce może okazać się nie lada zagwozdką. Wszystko dzięki dużej liczbie modeli dostępnych na rynku, które cechują się nieco innym działaniem.

Data dodania: 2021-01-13

Wyświetleń: 526

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym kierować się przy wyborze bramy garażowej?

Zakup bramy garażowej to z pozoru prosta czynność, która w praktyce może okazać się nie lada zagwozdką. Wszystko dzięki dużej liczbie modeli dostępnych na rynku, które cechują się nieco innym działaniem.

Dodatkowo należy uwzględnić jeszcze inne kwestie, takie jak ilość wolnego miejsca przed bramą, a także sposób zagospodarowania ścian i sufitu w garażu.

Zostaje jeszcze jakość wykonania i dodatkowe właściwości. Bramy garażowe różnią się m.in. sposobem otwierania i ten parametr należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności.

Bramy garażowe - najważniejsze informacje w pigułce

Na samym początku trzeba sprawdzić jaki rodzaj bramy będzie najlepiej pasował do garażu. Oczywiście każdy z nich ma swoje ograniczenia, które warto poznać przed podjęciem konkretnej decyzji zakupowej.

  • Segmentowe bramy garażowe są niezwykle popularne m.in. ze względu na brak konieczności posiadania długiego podjazdu. Ze względu na sposób otwarcia, wyróżniamy dwa rodzaje. Pierwszy z nich, najbardziej rozpowszechniony, to górny sposób otwierania. Brama, jak sama nazwa wskazuje jest wykonana z segmentów, które poruszają się na rolkach po prowadnicach. W ten sposób chowa się pod sufitem. Z kolei druga wersja otwiera się w lewą lub prawą stronę.
  • Nieco rzadziej spotykanym rozwiązaniem są bramy garażowe uchylne, które do prawidłowego działania wymagają posiadania dłuższego podjazdu niż w przypadku wersji segmentowych.
  • Kolejna grupa to bramy rolowane, które rolują się pod sufitem. To rozwiązanie jest najczęściej stosowane w przypadku, gdy zagospodarowanie sufitu uniemożliwia montaż bramy segmentowej.

Choć na rynku można znaleźć także inne modele, to w praktyce zdecydowana większość osób decyduje się na wybór jednego z powyższych rozwiązań.

Parametry techniczne bram garażowych

W trakcie wyboru konkretnego modelu, warto również zwrócić szczególną uwagę na termoizolację. Jest to niezwykle istotne w przypadku gdy garaż jest ogrzewany. Chcąc uniknąć dużych strat ciepła, należy wybierać modele z izolacją termiczną, której grubość zazwyczaj zawiera się w przedziale od 2 do 5 cm. Automatyczne bramy garażowe już dawno przestały być synonimem luksusu. Obecnie to rozwiązanie jest dostępne praktycznie dla każdego. Możliwość sterowania otwieraniem i zamykaniem z pilota jest niezwykle komfortowa, szczególnie zimą. Nowoczesne napędy wyróżniają się długą żywotnością, nawet w przypadku intensywnego użytkowania.

Kolejną kwestią jest wygląd, a dokładniej kolor bramy, który powinien być dopasowany do elewacji budynku. Na rynku jest jednak tak duży wybór, że każdy bez trudu znajdzie odpowiedni model, który będzie tworzył spójną całość z budynkiem.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy P.H.U. EL-SAR Krzysztof Sarbak z Plewisk koło Poznania

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena