Każdemu, kto decyduje się na budowę garażu, może spędzać sen z powiek kwestia tego, w jakim momencie powinna być zamontowana brama garażowa. Czy lepiej zrobić to w trakcie budowy pomieszczenia, czy lepiej po? Czy ściany garażu powinny być wcześniej otynkowane, czy może nie jest to konieczne? Odpowiedź, jak się okazuje, wcale nie jest jednoznaczna.

Data dodania: 2019-03-27

Wyświetleń: 3421

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Brama garażowa: przed czy po tynkach

Brama garażowa – co do zasady, po tynkowaniu

Przyjmuje się, że co do zasady bramy garażowe powinny być instalowane na samym końcu, czyli po tym, jak zostanie oddany do użytku cały już garaż. Przemawia za tym przynajmniej kilka kwestii, każda natury czysto praktycznej. Jakie argumenty świadczą o tym, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest montaż bramy garażowej już po otynkowaniu pomieszczenia?

  1. Przede wszystkim napęd do bramy garażowej nie będzie zagrożony odpadającym tynkiem. Poza tym, bardzo szkodliwy dla jego działania będzie również brud, który może wpłynąć na jego szybsze zużycie i poważne uszkodzenia. To z kolei może przełożyć się na kłopotliwe naprawy i niepotrzebne koszty.
  2. Ryzykowne jest także zanieczyszczenie tynkiem prowadnic bramy, które bardzo ciężko zabezpieczyć w stu procentach. Również i to może prowadzić w przyszłości do szybszego zużywania się całego mechanizmu, a nawet do blokowania się bramy. Ubrudzeniu może oczywiście ulec także sama powierzchnia wrót garażowych.
  3. Instalowanie bramy przed zakończeniem wszystkich prac związanych z budową garażu może uniemożliwić równy montaż bramy garażowej. Montaż prowadnic na nierównych ścianach będzie miał wpływ na ich zniekształcenie, a nawet na ich zniszczenie – co wiązać się będzie z koniecznością wymiany całego mechanizmu.
  4. Przedwczesny montaż bramy garażowej uniemożliwi dokładne i precyzyjne wykończenie reszty prac. Niektóre miejsca w garażu będą niedostępne dla ekipy remontowej, dlatego niemożliwe będzie np. równomierne ocieplenie całego pomieszczenia, czy otynkowanie wszystkich fragmentów ścian.
  5. Jeżeli zamontujesz bramę przed otynkowaniem, konieczne będzie zabezpieczenie wszystkich jej elementów w czasie już prac wykończeniowych, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i niepotrzebnym kłopotem.
  6. Zwraca się także uwagę, że niektórzy producenci nie przewidują gwarancji na swoje bramy garażowe w sytuacji, jeżeli nie będą instalowane w odpowiednio wykończonych pomieszczeniach. Zwróć na to uwagę, jeżeli zakupione wrota zamierasz zamontować przed otynkowaniem.

Instalacja bramy przed otynkowaniem – jakie argumenty „za”?

Powszechnie występuje zdecydowanie mniej argumentów za tym, by zainstalować bramę garażową jeszcze przed otynkowaniem. Warto jednak rozważyć to w sytuacji, jeżeli w Twoim garażu przechowywane są jakieś cenne przedmioty, dla których nie znajdziesz miejsca w innej części domu. Wówczas brama garażowa będzie sposobem na zabezpieczenia ich przed kradzieżą.

Niektórzy decydują się także na taki wariant w momencie, w którym z garażu prowadzi bezpośrednie przejście do domu, jeżeli nie jest ono dostatecznie dobrze zabezpieczone przed ewentualnymi włamywaczami. Takie rozwiązanie może kusić też w sytuacji, w której nie chcesz pozostawiać poza zadaszeniem swojego motocyklu czy skutera.

Co lepsze? – odpowiedź nie do końca jednoznaczna

Niemniej jednak należy przyjąć, że montaż bramy garażowej powinien nastąpić już po otynkowaniu pomieszczenia. Przemawiają za tym wszelkie względy typowo konstrukcyjne, które zapewniają, że brama garażowa będzie cechowała się większą trwałością. Zmniejszy to też ryzyko, że uszkodzony zostanie napęd do bramy garażowej, czy też mechanizm prowadnic.

Natomiast argumenty za tym, by dokonać montażu jeszcze przed tynkowaniem, są przede wszystkim natury użytkowej i funkcjonalnej. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się przede wszystkim ze względów na konieczność zabezpieczenia swojego dobytku przed złodziejami i włamywaczami. Mimo tego i tak należy starać się, by brama garażowa została zainstalowana już po otynkowaniu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena