Zapewnie dręczy was pytanie jaki typ bramy przemysłowej macie wybrać dla siebie. Odpowiedź nie jest prosta, bo zależy od wymagań zleceniodawcy, ale poniższy artykuł powinien chociaż w podstawowym stopniu nakreślić jakieś początkowe stadium rozwoju.
Typy przemysłowych bram
Bramy i drzwi stosowane w obiektach przemysłowych, mimo podobieństw w konstrukcjach, dość różnią się od modeli, które montowane są przy prywatnych budynkach.
Warunkiem jest poprawność z rygorystycznymi normami bezpieczeństwa oraz z określanymi wewnątrz firmy standardami jakościowymi i użytkowymi.
Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym strukturom.
Drzwi płaszczowe stalowe, drzwi rozsuwane, drzwi przeszklone, bramy garażowe - są to typowe określenia, istnieje zaś wiele rodzajów bram, różniących się pod niemal każdym względem.
Bramy rozsuwane
Rozsuwane bramy są głównie montowane przy ogrodzeniach obiektu. Typy przemysłowe muszą być szerokie, aby umożliwiały wjazd dużym samochodom dostawczym i ciężarowym.
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje bram rozsuwanych:
- bramy szynowe: szerokość wjazdu jest mniej więcej taka sama jak szerokość skrzydła i suwa się po szynie, umieszczonej w podłodze.
- bramy samonośne: tutaj skrzydło wyposażone jest w przeciwwagę, i szerokość bramy jest większa niż wjazd. Otwarcie bramy odbywa się nad przejazdem, dzięki czemu bramy rozsuwane samonośne są chętniej stosowane niż bramy szynowe.
Garażowe bramy spotykane są we wnętrzu budynków przemysłowych, bardzo często w magazynach.
Nierzadko montowane są modele segmentowe i rolowane. Ten rodzaj bram charakteryzuje się umożliwieniem bardzo szybkiego otwarcia, zajmuje mało przestrzeni i jest lekki.
Rzadko stosowane są bramy garażowe uchylne.
Drzwi stalowe płaszczowe
Drzwi stalowe płaszczowe spotykamy zarówno w środku, jak i na zewnątrz posiadłości. Ich głównym zadaniem jest zaznaczenie stref przeciwpożarowych, tak więc drzwi stalowo płaszczowe koniecznie muszą spełniać obowiązujące normy.
Ich odporność przeciwogniowa uzależniona jest od modelu i rodzaju, średnia wynosi od 30 do 60 min. Są też modele specjalne, będące w stanie zastosować dobrą ochronę przez 120 min.