Największym zagrożeniem dla zębów są choroby dziąseł. Gdy dziąsła krwawią – to pierwszy sygnał, że należy poświęcić im więcej uwagi. Zaniedbane schorzenie może bowiem doprowadzić do utraty zębów.

Data dodania: 2016-02-18

Wyświetleń: 1349

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak dbać o dziąsła, żeby mieć zdrowe zęby

Według badań stomatologów, połowa dorosłych i jedna trzecia nastolatków w Polsce ma problemy z dziąsłami. Większość jest jednak przekonana, że te schorzenia mają podłoże genetyczne, więc w żaden sposób nie da się wpłynąć na zmianę tego stanu rzeczy. Tymczasem, jak dowodzą naukowcy, to odpowiednia higiena jamy ustnej pomaga ustrzec się chorób dziąseł i uzębienia.

Choroby dziąseł: skąd się biorą

Jama ustna jest środowiskiem, w którym mnożą się bakterie. W połączeniu ze śliną i resztkami jedzenia, drobnoustroje osadzają się na szkliwie, tworząc płytkę nazębną. Jeśli płytka nie jest regularnie usuwana, to gromadzi się na zębach, coraz bardziej podrażniając dziąsła i powodując obrzęki i krwawienia. Nieleczona infekcja rozprzestrzenia się na przyzębie, czyli tkanki utrzymujące zęby w szczęce. Z kolei, nieusuwana płytka nazębna z czasem się mineralizuje i przeobraża w kamień, który coraz bardziej wchodzi w dziąsła i odpycha je od zęba. W ten sposób, może dojść osłabienia uzębienia i ostatecznie, do utraty go. W taki sposób, przyczyną ubytków jest najczęściej niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Objawy schorzeń dziąseł

Objawów chorych dziąseł nie da się zazwyczaj nie zauważyć. Pierwszym symptomem, który powinien zapalić w głowie czerwoną lampkę, jest krwawienie. Pojawia się ono przeważnie podczas szczotkowania zębów, ale może również wystąpić samoistnie przy dotykaniu dziąseł językiem. Chore dziąsła widać: są one zaczerwienione i obrzmiałe. Ale także czuć: schorzeniom towarzyszy zazwyczaj nieprzyjemny zapach z ust. Ponadto, zainfekowane dziąsła bolą i są wrażliwe na zmianę temperatur. Gdy choroba jest już w stadium zaawansowanym, linia dziąseł zostaje obniżona, a zęby wydają się dłuższe. Wtedy może wystąpić wydzielina ropna, pojawiająca się przy uciskaniu dziąseł. To właściwie jest ostatni moment na ratowanie zębów.

Pasta na dziąsła

Zapalenie dziąseł można bardzo sprawnie i łatwo wyleczyć. Gorzej z paradontozą, do której dochodzi w wyniku nieleczonej infekcji. Gdy jednak stan zapalny dotyczy jedynie dziąseł, wystarczy korekta nawyków higienicznych i wybór odpowiednich środków do czyszczenia zębów, by powstrzymać chorobę i przywrócić zdrowie w jamie ustnej. Na wczesnym etapie choroby należy więc dokładnie oczyścić zęby z kamienia i dokładnie szczotkować je dwa razy dziennie. Szczoteczka powinna być delikatna – w sklepach i aptekach dostępne są nawet specjalne szczoteczki dla krwawiących dziąseł. Warto też po każdym posiłku używać nici dentystycznych. Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniej pasty do zębów. Warto sięgnąć po specjalną pastę chroniącą dziąsła, np. Colgate Total. Oprócz fluoru pasta zawiera substancje przeciwzapalne i bakteriobójcze, które przeciwdziałają odkładaniu się płytki nazębnej. W ten sposób, pasta na dziąsła Colgate działa profilaktycznie: zapobiega zapaleniu dziąseł, powstawaniu płytki nazębnej i kamienia nazębnego, a także próchnicy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena