Sztuka i światło zawsze szły ze sobą w parze, jednak nowocześni artyści poszukujący nowych form przekazu wynieśli światło na nowy poziom artystycznej ekspresji.

Data dodania: 2016-02-12

Wyświetleń: 1566

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowoczesne formy sztuki światła

Sztuka nowoczesna to forma wyrazu, która nie zna barier i pozwala artyście na wyrażenie siebie w sposób, który najbardziej odpowiada jego wizji i który najlepiej połączy go z jego odbiorcami. Każda forma sztuki i wyrazu opowiada pewną historię i tylko od artysty zależy jakim medium się posłuży, żeby tą historię przedstawić.

 

Jedną z bardziej widowiskowych i coraz częściej wykorzystywanych form przekazu są spektakle świetlne, które wykorzystują rozmaite źródła i rodzaje, a także barwy światła. Światło elektryczne jako nowa forma ekspresji jest na tyle popularne i dobrze odbierane, że na jego temat powstało już kilka dokumentów. Jednym z nich jest „Sztuka światła”, która przedstawia widzowi pracę szwajcarskiego, kanadyjskiego oraz amerykańskiego artysty, których wykorzystanie sztucznego światła w swojej pracy jest niezwykle ciepło odbierane w wielu krajach.

 

W Polsce sztuka świetlna jest również praktykowana i wykorzystana w pracach polskich artystów. Muzeum sztuki w Łodzi swego czasu prezentowało ekspozycję nazwaną „Gabinetem światła” której inspiracją były projekty „Czystego Kina” pochodzące z okresu awangardy międzywojennej lat 20., które eksperymentowały z zagadnieniem światła w obrazie filmowym.

 

Sama ekspozycja składała się z neonów, filmów wideo oraz fotografii wielu artystów, gdzie światło traktowane jest jako swoiste źródło medialnego zdarzenia. W Gabinecie światła prezentowane były również prace artystyczne skupiające się wokół formy filmowej, gdzie zagadnienie światła w kinematografii oraz fotografii stanowiło kluczową i centralną formę przekazu.

 

Obecnie aż do 13 marca spotkanie z sztuką światła oferuje nam Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Ekspozycja pod tytułem „Magiczny Ogród Króla” to instalacja świetlna, która prezentuje ogród przy Oranżerii w całkiem innej – świetlnej scenerii, która mieni się kształtami i kolorami.

 

Oświetlone alejki, drzewa i inne rośliny zachęcają całe rodziny do odwiedzin i zachwycenia się światłem, jego formą, intensywnością czy różnorodnością kolorystyczną. Oświetlone obiekty są również powiększone przez co niektóre z nich oferują nawet możliwość wejścia do nich i zobaczenie ich od środka. Ogród w Wilanowie jest także doskonałym wyrazem połączenia klasyki z nowoczesnością, bowiem oświetlone chodniki, alejki a nawet zwierzęta, które znaleźć można było w Ogrodzie króla Jana III ponad 300 lat temu ponownie budzą się do życia i zachwycają odwiedzających go gości.

 

Sztuka wyrażona poprzez światło to forma, która co jakiś czas pojawia się w różnych galeriach i muzeach i zachwyca swoją innością i innowacyjnością, dlatego coraz więcej młodych artystów decyduje się na eksperymentowanie z tą nowoczesną formą przekazu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena