0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
716 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Współcześnie zalewa nas ogrom nowości technologicznych. Każdego dnia dowiadujemy się o nowych wynalazkach i odkryciach. Przybywa także wiele programów i aplikacji, które urozmaicają i ułatwiają nam życie. Rolnicy także mają do swojej dyspozycji wiele takich pomocy.

Obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu komórkowego. Aktualnie nie tylko służy do komunikowania się ze sobą za pomocą połączeń głosowych czy wiadomości tekstowych. Przede wszystkim jest dla nas pomocą przy codziennych czynnościach, dzięki zainstalowanym różnorodnym programom i aplikacjom. Także specjalnie z myślą o rolnikach powstaje coraz więcej programów. Z badań wynika, że z Internetu korzysta 71% rolników. Najczęściej korzystają z laptopów (57%), ale nie brakuje też użytkowników smartfonów (27%) i tabletów (13%).

Rolnicy zaangażowali się bezpośrednio w tworzenie programów. Powstała platforma mRolnik.pl. Jest to strona, na której zarówna początkujący, jak i wieloletni rolnicy znajdą pomocne narzędzia do rozwijania i ułatwiania pracy w swoim gospodarstwie. Platforma ma na celu pomoc w planowaniu uprawy na dany rok, załatwianiu formalności, wystawianiu faktur, załatwianiu spraw urzędowych. Ułatwia także współpracę z doradcą rolnym, odnalezienie gospodarstwa przez klientów czy otrzymywanie płatności. Daje narzędzia, dzięki którym optymalizujemy dochód.

Informacji na temat dostępnych aplikacji i programów dla rolników dostarczy nam jakikolwiek portal rolniczy. Większość programów jest udostępniana nieodpłatnie. Ostatnimi czasy popularny dla rolników i ogrodników jest Agro-Alarm. Dostępny jest on w systemach operacyjnych Windows i Android. Zawiera : kalkulator rolniczy (kalkuluje dawki i stężenie środków ochrony roślin), wiadomości rolnicze (wszelkie potrzebne aktualności), notatnik rolnika (pozwala zapisywać, tym samym monitorować sytuację na polu) i komunikaty sadownicze i warzywnicze (ostrzega przed możliwymi zagrożeniami dla upraw). Aplikacja posiada szeroką listę dostępnych upraw. Od zbóż przez warzywa po drzewa owocowe i krzewy jagodowe.

Kolejnym popularnym serwisem jest rolnikon.pl. Oferuje on pomoc w zarządzaniu uprawą, magazynowanymi materiałami i hodowlą. Dzięki tej czy innej platformie rolnik zaoszczędzi wiele swojego czasu i energii. Zwiększy także efektywności swojej pracy i, co za tym idzie, upraw. Ponadto ten serwis oferuje kalkulatory żywieniowe dla zwierząt hodowlanych. Dzięki funkcjom, które zarządzają uprawami, rolnik przez cały czas będzie miał kontrolę nad swoim polem. Programy i aplikacje tego typu sprawiają, że praca rolnika jest łatwiejsza i efektywniejsza.

Licencja: Creative Commons