Właściwa higiena jamy ustnej oraz systematyczne wizyty u stomatologa to podstawa, jeśli chcemy długo cieszyć się swoimi naturalnymi zębami. 

Data dodania: 2016-01-28

Wyświetleń: 1073

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dbałość o zdrowie to trend, który staje się coraz powszechniejszy w nowoczesnych społeczeństwach. Ruch, zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu, unikanie stresu, profilaktyczne badania to najczęściej wymienianie elementy zdrowego trybu życia.

Wielu chorób możemy uniknąć, systematycznie stawiając się u lekarza, włączając w to szczególnie dentystę.  Wraz z upływem czasu stan naszego uzębienia pogarsza się, na co wpływ ma wiele czynników, m.in. próchnica, parodontoza, choroby dziąseł. Aby zapobiec konieczności użycia protezy, warto stosować na co dzień kilka podstawowych zasad. Dbając o swoje naturalne zęby możemy zachować je nawet do późnej starości. Higiena jamy ustnej i właściwe odżywianie zapewnią nam sukces w tej materii, zapobiegając poważnym chorobom i ubytkom.

O jakie zasady chodzi?

Podstawą codziennej higieny powinno być właściwe szczotkowanie zębów po każdym dużym posiłku. Resztki jedzenia nieusunięte z jamy ustnej powodują szybkie namnażanie się chorobotwórczych bakterii. Warto jednak wiedzieć, że zębów nie zaleca się myć tuż po posiłku, najlepiej odczekać około pół godziny, zwłaszcza w przypadku zjedzenia niektórych produktów, o których będzie jeszcze mowa.

Co najbardziej szkodzi naszym zębom?

Największym grzechem przeciwko zdrowiu zębów jest zapominanie o ich umyciu przed snem. Wtedy szkodliwe bakterie mają dużo czasu i spore pole do popisu, zwłaszcza że podczas snu wydzielamy mniej śliny, która mogłaby w pewnym stopniu zneutralizować negatywne skutki zapominalstwa lub lenistwa. Jest to więc prosta droga do próchnicy. Nieusuwanie płytki bakteryjnej prowadzi do rozwoju tej choroby, która z kolei nieleczona kończy się zazwyczaj usunięciem zębów. Warto swoją codzienną higienę wzbogacić także o stosowanie specjalnej nici dentystycznej, która upora się z resztkami znajdującymi się w przestrzeniach międzyzębowych.

Jeśli chodzi o zdrowie naszych zębów, ważnym czynnikiem jest tutaj nasza dieta. Największym wrogiem zębów jest cukier i kwasy. Niestety chodzi nie tylko słodycze, czy słodzone gazowane napoje, ale także o niektóre owoce i naturalne soki.

Słodkie produkty podnoszą poziom cukru w jamie ustnej, jednocześnie zakwaszając jej środowisko. To z kolei psuje szkliwo nazębne i przyczynia się do rozwoju bakterii. Również kwaśne produkty (w tym wino) powodują erozję szkliwa. Słodkie i kwaśne produkty należy zatem spożywać z rozwagą i pamiętać o 30-minutowym odstępie czasowym przed myciem zębów. Natychmiastowe umycie zębów zaszkodzi nam jeszcze bardziej, naruszając szkliwo zębowe.

Zaplecze stomatologiczne

Stomatolodzy dysponują nowoczesnym zapleczem w postaci narzędzi (np. sinus lift, lupy stomatologiczne), sprzętów, materiałów, które pozwalają skutecznie i trwale leczyć zęby, uzupełnić ubytki w uzębieniu, wybielać zęby, leczyć dziąsła itd. Trzeba tylko 2 razy w roku udać się na profilaktyczny przegląd, a w razie jakichkolwiek wątpliwości (pojawienie się plamek, nadmierny kamień nazębny, reakcja zębów na różne produkty, ból zęba czy dziąsła) nie zwlekać z wizytą u specjalisty.
 
Pacjentów nie powinny przerażać kleszcze, dźwignie, różnego rodzaju narzędzia, sprzęty i wiertła stomatologiczne, bo nowoczesny sprzęt pozwala działać szybko i skutecznie, a dzięki znieczuleniu nie poczujemy nieprzyjemnego bólu podczas wizyty u stomatologa. 
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena