Technika grzewcza to dziedzina o bardzo szerokim znaczeniu. O technice grzewczej - definicja, przykłady, rodzaje urządzeń.

Data dodania: 2015-12-04

Wyświetleń: 1418

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Technika grzewcza to bardzo ogólne pojęcie dotyczące wszystkiego, co związane jest z ogrzewaniem. Słowo ogrzewanie kojarzone jest przede wszystkim z ogrzewaniem pomieszczeń, ale należy pamiętać, że ogrzewania używamy też w samochodach, innych środkach transportu, ogrzane może też być boisko - ogrzewanie podłogowe podłoża – murawy.

Ogrzewanie najogólniej ujmując to dostarczanie ciepła - energii termicznej - do pomieszczeń, lub bezpośrednie ogrzewanie przedmiotów lub ciał. Istnieje wiele metod dostarczania ciepła do pomieszczenia. Konkretne rozwiązanie warunkują: rodzaj pomieszczenia (np. pokój dzienny, garaż, łazienka), czas przebywania w nim ludzi (np. cała noc, chwilowo), możliwości techniczne (czyli dostępne źródła energii) i uwarunkowania finansowe.
Wracając do sedna technika grzewcza to zbiór metod ogrzewania uwzględniających typ ogrzewania oraz użyte do tego urządzenia grzewcze. Mówiąc o urządzeniach grzewczych jest ich ich tak dużo, jak częsci składowych pojęcia technika grzewcza. W zalezności od rodzaju, metody ogrzewania pomieszczeń (bo na tym się głównie skupiamy) rozróżnić można różne urządzenia ogrzewcze. 
Ze względu na fakt, że mimo wszystko ogrzewanie centralne (CO) nadal jest napowszechniejszą formą ogrzewania domów mieszkalnych to od tej metody zaczniemy. Zatem ogrzewanie centralne daje wybór pomiędzy takim urządzeniami, jak: grzejniki, promienniki energii cieplnej, czy ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe to oczywiście nie rodzaj urządzenia, ale technika posługująca się centralnym ogrzewaniem.
Zdecydowanie w przypadku centralnego ogrzewania prym wiodą grzejniki, popularnie nazywane kaloryferami. Wyróżnic mozna wiele typów grzejników, a ich liczba systematycznie wzrasta.
Są to:
1.Grzejniki gazowe - ( grzejniki gazowe metalowe (żeliwne, lub z innego metalu) i grzejniki gazowe akumulacyjne
2. Grzejniki konwekcyjne
3.  Grzejniki radiatorowe
4.  Promienniki energii cieplnej
5.  Grzejniki nadmuchowe

Oczywiście wiele możnaby jeszcze pisać na temat charakteryski, wad i zalet poszczególnych rodzai grzejników, o tym jednak poczytać można stronach firm oferujących takie usługi lub na blogach, tematyka jest bowiem bardzo obszerna.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena