Punkt redukcyjny stacji gazowej to taki segment w obrębie instalacji, który jest odpowiedzialny za regulację poziomu ciśnienia przepływającego czynnika gazowego na odpowiednim poziomie. Zwykle jest to urządzenie zamontowane na przyłączu gazowym, w którym podczas normalnej pracy wartość strumienia objętości gazu nie powinien przekraczać 60 m3 na godzinę, maksymalna wartość ciśnienia roboczego nie jest wyższa niż 0,5 MPa. W razie potrzeby ma on również za zadanie jego obniżanie na tzw. wyjściu. Jest to priorytet pozwalający na bezpieczne użytkowanie paliwa gazowego.
Rola punktu pomiarowego polega natomiast na obliczaniu jego zużycia. Urządzenia na tym odcinku mogą rejestrować objętość strumienia gazu, jego masę lub energię. Układ pomiarowy może być również wyposażony w system filtrów.
Zasady BHP mają pierwszorzędne znaczenie dla sieci gazowniczej, gdyż wszelka niefrasobliwość w tej materii może mieć tragiczne konsekwencje. Jeżeli w instalacji panuje ciśnienie wyższe niż 0,5 MPa, wtedy też urządzenia wymagają specjalnych atestów, a ich operatorzy muszą mieć za sobą specjalne szkolenie. Stacje redukcyjno-pomiarowe zgodnie z obowiązującymi przepisami wymagają przeglądów raz w roku. Jeżeli instalacja jest użytkowana w obrębie obiektu o powierzchni większej niż 2000 m3, wówczas kontrola powinna odbywać się dwa razy do roku.
Profesjonalny serwis i obsługę punktów redukcyjnych i pomiarowych zapewnia atm-gazownictwo.pl. Warunkiem, jaki powinien także spełnić inwestor przy lokalizowaniu stacji redukcyjno-pomiarowej, jest odpowiednia odległość od zabudowań w terenie, określona przepisami. Dystans powinien wynosić tyle co odległości ustalone dla gazociągów zaopatrujących stacje. Nie może być on mniejszy niż maksymalny zasięg strefy zagrożenia ewentualnym wybuchem, oszacowanej dla stacji. Jeżeli zachowanie odpowiedniej odległości jest z jakichś względów niemożliwe, wówczas konieczne jest usytuowanie specjalnych ekranów termicznych. Urządzenia zaporowe i upustowe montowane na rurze wejściowej oraz wyjściowej powinny być ulokowane w taki sposób, aby w sytuacji awaryjnej odcięcie dopływu gazu nie sprawiało problemów. Stacje redukcyjno-pomiarowe montowane są w specjalnych obudowach szafkowych, murowanych bądź osłoniętych wiatami. Obudowa musi posiadać stosowną wentylację naturalną wg. kat. A i być odpowiednio oznakowana. Stacja powinna być umiejscowiona na betonowym fundamencie oraz być wyposażona w piorunochron.
Urządzenia spełniające najwyższe normy w zakresie wytrzymałości mechanicznej oraz trwałości oferuje atm-gazownictwo.pl. Aparatura wykorzystywana do budowy obiektów redukcyjno-pomiarowych musi posiadać szereg certyfikatów oraz aprobat technicznych. Nowoczesne stacje redukcyjno-pomiarowe wyposażone są w automatykę kontrolującą proces przepływu i sygnalizującą np. niedrożność filtrów, awarię reduktora, czy też zanik zasilania w energię elektryczną.