Worek workowi nierówny
Nawet w sektorze spożywczym nie ma tak wielkiej różnorodności, jak w przypadku worków na śmieci – spójrz na przykład tutaj. Prawda, że sporo? Dlatego właśnie potrzebne są jakieś kryteria wyboru. Nie ma ich może wiele, ale na pewno są ważne:
- wielkość (pojemność i wymiary);
- materiał (grubość, wytrzymałość, a nawet niekiedy kolor);
- zamykanie;
- staranność wykonania.
- Wielkość worka
Pojemność jest sprawą kluczową – zbyt małe worki nie mogą zostać wygodnie zamocowane na obrzeżu kosza, więc są niepraktyczne. Jednak sama objętość to nie wszystko, bo tę pojemność można uzyskać z kombinacji różnych wymiarów – kosze na śmieci mają różne wymiary i znalezienie worków do tych nieco mniej standardowych nie jest łatwe. Właściwie jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest na początek kupić worki o kilka litrów większe, niż docelowo mają być, dzięki czemu można się przekonać, czy tak naprawdę szukanie mniejszych jest dobrym pomysłem. A nie będzie na pewno w przypadku worków prostokątnych bez taśmy, o czym za chwilę.
Materiał
Teoretycznie im mniejszy worek, z tym słabszego materiału może być, bo tym mniejszy ciężar będzie musiał utrzymać. Ale to nie zawsze prawda, bo jeśli do worka wrzuci się zniszczone karty kredytowe, ciężkie odpady metalowe albo szkło, to warto, żeby warstwa tworzywa była grubsza i nieco bardziej odporna na rozciąganie. Warto też zwrócić uwagę na kolor. Nie ma on żadnego ukrytego znaczenia, ale może pomóc w utrzymaniu porządku w odpadach segregowanych i w domu, i w firmie.
Zamknięcie
Typowe, proste worki mają kształt prostokąta (po rozwinięciu z rolki). Jeśli są więc idealnie dopasowane do kosza, ale naraz trafi do niego więcej odpadów, to zamknięcie worka będzie problematyczne. Z tego powodu warto wybrać worki z „uszami” albo nieco rzadziej niż kilka lat temu spotykane worki na śmiecie z tasiemką, dzięki czemu można je dość szybko zawiązać. Worki bez żądnego zamknięcia (prostokątne) wymagają pozostawienia sporej części niezajętej przez odpady, żeby dało się je zawiązać, a to nie jest estetyczne rozwiązanie, ponieważ kosz na odpady jest workiem „owinięty” również z zewnątrz.
Staranność
Worek na śmieci i tak nie ma przed sobą wielkiej kariery, więc co tam staranność, prawda? Niby tak – niejednolite barwienie tworzywa czy drobne wady nie są żadnym problemem, ale już w najtańszych workach często okazuje się, że nóż perforujący był tępy albo skrzywiony i perforacja nie jest pełna, więc worki urywają się w miejscach przypadkowych, często uniemożliwiając ich wykorzystanie. To wyrzucony pieniądz i pod tym względem warto wybierać worki może nie dzieła sztuki, ale na pewno wykonane starannie i funkcjonalnie.
Właściwie każdy wie, że worki są niezbędne, ale ile razy kupujemy jakieś tylko dlatego, że są tanie? A później nagle okazuje się, że z tej taniej rolki większość worków i tak nie nadaje się do użycia – nie warto! Lepiej kupić droższe, ale warte swojej ceny.