Do jesiennych dań polecamy dwie pikantne, rozgrzewające przyprawy. Liść laurowy i orientalny ajwan – pobudzają trawienie, łagodzą kaszel i przeziębienia, rozgrzewają, pomagają na ból brzucha. Z dodatkiem miodu lub kardamonu – mają działanie lecznicze.

Data dodania: 2015-10-27

Wyświetleń: 1635

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przyprawy na jesienne dolegliwości

Ajwan

To orientalna przyprawa, bardzo popularna w kuchni indyjskiej. Łagodzi doszę wata i kapha, ale może zaostrzać doszę pitta. Skutecznie zmniejsza ból i wzmacnia serce. Pomaga zlikwidować gazy w jelitach. Jest pikantny i ostry, pobudza trawienie i podsyca ogień trawienny.

Zapach ajwanu jest podobny do tymianku, lecz jest od niego ostrzejszy. Inna nazwa ajwanu to: nasiona dzikiego selera.

W razie silnego bólu brzucha i niestrawności pomaga żucie 1/2 łyżeczki ajwanu ze szczyptą soli, następnie wypij 1 szklankę ciepłej wody.

W przypadku mdłości i niestrawności 2−3 razy dziennie żuj 1/2 łyżeczki ajwanu z 1 goździkiem, po czym wypij 1/2 szklanki ciepłej wody.

Na mokry kaszel i przeziębienia oraz gorączkę pomoże 1/2 łyżeczki ajwanu, 1/4 łyżeczki pippali i 1/2 łyżeczki nasion maku zaparzanych przez 10 minut w szklance gorącej wody. Pij 2 razy dziennie.

W przypadku ostrego podrażnienia gardła i kaszlu żuj 1/2 łyżeczki ajwanu, popijając szklanką ciepłej wody.

W razie wystąpienia suchego kaszlu żuj 1/4 łyżeczki ajwanu zmieszanego z 1 łyżeczką organicznego cukru.

W przypadku zbyt częstego oddawania moczu żuj mieszankę złożoną z 1/2 łyżeczki ajwanu i 1/2 łyżeczki nasion czarnego sezamu, po czym wypij 1/2 szklanki ciepłej wody.

Liść laurowy

Liść laurowy ma właściwości rozgrzewające. Nasila doszę pitta, zmniejsza zaś dosze wata i kapha. Działa napotnie, poprawia trawienie, pobudza i podsyca ogień trawienny. Może działać moczopędnie.

W razie niestrawności wypróbuj 1/2 łyżeczki mielonych liści laurowych zaparzanych przez 10 minut w szklance gorącej wody. Dodaj szczyptę kardamonu i pij po posiłkach.

Na bóle brzucha pomoże mieszanka złożona z 1/4 łyżeczki zmielonych liści laurowych, 1/4 łyżeczki ajwanu i 1 łyżeczki miodu. Stosuj 2 razy dziennie, przed obiadem i kolacją.

Aby uregulować poziom cukru we krwi w przypadku cukrzycy, zmieszaj 1/2 łyżeczki mielonych liści laurowych, 1/2 łyżeczki kurkumy i 1 łyżkę żelu aloesowego. Przyjmuj 2 razy dziennie, przed obiadem i kolacją, aż poziom cukru się unormuje.

Na kaszel i astmę pomoże 1/2 łyżeczki sproszkowanych liści laurowych, 1/4 łyżeczki pieprzu pippali i 1 łyżeczka miodu, stosowane 2−3 razy dziennie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena