Okulary ajurwedyjskie (zwane także w Polsce bezsoczewkowymi, multiprzesłonowymi, rehabilitacyjnymi) posiadają specjalny, oryginalny, ajurwedyjski wzór stosowany z powodzeniem od tysięcy lat. Metoda optyczna, która została w nich zastosowana do korekcji wzroku jest prosta i oczywista również z punktu widzenia praw optyki.

Data dodania: 2011-01-30

Wyświetleń: 3079

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wzór bezsoczewkowych okularów ajurwedyjskich pochodzi ze staroindyjskich pism zaliczanych do kanonu medycyny ajurwedyjskiej. Ajurweda we współczesnym zrozumieniu może być utożsamiana z medycyną naturalną. Wspomniany wzór został opisany m.in. w piśmie "Netra Czikitsza" poświęconym Słońcu, które jest uważane za boga oczu. Pismo to zawiera różne działy z dziedziny okulistyki jak: Andźana, Asćodana, Netra Tarpan, Pindi, Pudapakam oraz inne.

Okulary ajurwedyjskie pod zmienionymi nazwami i ukrytym źródłem ich pochodzenia zostały opatentowane w USA już w 1934 roku, a w latach dziewięćdziesiątych również w Polsce. Również i w Polsce okulary ajurwedyjskie uzyskały pozytywną opinię środowiska medycznego po przeprowadzeniu badań w Katedrze i Klinice Chorób Oczu Akademii Medycznej w Warszawie na opatentowanym wzorze pod nazwą "okularów multiprzesłonowych". 

Jak to działa?

Tajemnicą działania tych okularów jest patrzenie środkiem oka, tylko na to co jest dokładnie na wprost oczu z wyłączeniem widzenia peryferyjnego. Przez te okulary widzimy wyraźnie, gdyż promienie światła wchodzące do oka pod kątem prostym nie są w żaden sposób załamywane i obraz na siatkówce jest zawsze wyraźny. Jest to zarazem trening dla całego systemu percepcji wzrokowej - uczymy się widzieć ostro uelastyczniając i wzmacniając mięśnie.

Zasadą działania okularów ajurwedyjskich jest uzyskanie ostrego widzenia w wyniku zastosowania przesłon wielootworowych. Podczas przejścia promieni światła przez poszczególne otwory przesłon na siatkówce oka powstaje obraz spowodowany załamaniem promieni przyosiowych. Ten efekt pozwala na zwiększenie głębi ostrości, dlatego też okulary ajurwedyjskie mogą być zastosowane zarówno w nadwzroczności jak i krótkowzroczności.

Okulary ajurwedyjskie nie pomniejszają ani nie powiększają widzianego obrazu. Korygują jednak wady widzenia i dlatego obraz postrzegamy ostrzej. Ten efekt jest najważniejszy. Należy starać się go zapamiętać w trakcie ćwiczeń oczu. Tuż po zdjęciu okularów jeszcze przez chwilę widzimy ostrzej. Tę chwilę przez ćwiczenia należy wydłużyć. Wtedy z biegiem czasu osiąga się poprawę wzroku - czyli cel używania okularów ajurwedyjskich.

Stosując niesoczewkowe okulary ajurwedyjskie można uzyskać poprawę ostrości wzroku zbliżoną do korekcji optymalnej u pacjentów z wczesnymi postaciami zaćmy, w pseudofakii, w starowzroczności, normowzroczności, krótkowzroczności niskiej i nadwzroczności.

Czytaj dalej >>>

Licencja: Creative Commons