Budujesz lub remontujesz dom? Zanim to zrobisz dowiedz się czym jest sztukateria styropianowa - może to wpłynąć na Twoje decyzje!

Data dodania: 2015-10-19

Wyświetleń: 1105

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Sztukateria styropianowa - jak jej używać poprawnie?

W wielu miastach, szczególnie tych o bogatej historii, pełno jest starych budynków ubranych w charakterystyczne klasyczne zdobienia. Fakt ten sprawia, iż dzisiejsi projektanci domów coraz częściej sięgają do klasycznych elementów ozdobnych. Dotyczy to nie tylko budynków urzędowych czy gmachów, ale także jednorodzinnych domów mieszkalnych.

W celu osiągnięcia tego efektu, do prostych elewacji przymocowywana jest sztukateria styropianowa, pełniąca różnorakie funkcje. Bonie elewacyjne stosowane są w celu dekoracji rogów, pilastry mogą świetnie zastąpić kolumny, a gzymsy oprócz pięknej aranżacji zapewniają elewacjom dłuższą żywotność, dzięki swojemu opływowemu kształtowi.

Jednak szczególną rolę w aranżacji każdego budynku odgrywają listwy okienne. Jak sama nazwa wskazuje są to listwy styropianowe, pokryte odpowiednią warstwą z masy tynkowej, które zabudowują obwódkę okien lub też drzwi. Idealnie dopasowany kształt listwy oraz delikatne żłobienia stylizowane na klasyczne dekoracje, doskonale nadają elegancję dla domu i podkreślają wagę okien.

Jednak sama listwa nie wystarczy do wykonania ciekawej obwódki dla okna czy drzwi. Doskonałym rozwiązaniem jest przedzielenie dwóch listew za pomocą tak zwanego zwornika elewacyjnego. Zwornik jest to profil styropianowy, umieszczany w centralnym punkcie ponad oknem lub drzwiami. Jest to charakterystyczny element wszystkich klasycznych budowli. Dobrze dobrane elementy sztukaterii okołookiennej są wstanie diametralnie zmienić mdły wystrój jednolitej elewacji na ociekający splendorem kunszt aranżacyjny.

Projektanci sztukaterii wykonali również inne elementy, które są łączone z wyżej opisywanymi. Jest to podokiennik umieszczany pod parapetem, który dzięki swojemu wysunięciu ponad lico ściany, stanowi doskonałą kompozycję dla całej ramy wnęki okiennej.

Tak skomponowane dekoracje są doskonałym narzędziem dla poprawy wyglądu dzisiejszych budowli oraz wyróżnienia ich na tle sąsiedztwa.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena