Gzymsy są jednym z głównych przedstawicieli sztukaterii, dlatego ich zastosowanie jest śwetnym rozwiązaniem dla elewacji. Dowiedz się więcej o historii sztukaterii.

Data dodania: 2016-03-02

Wyświetleń: 823

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Od dawna gzymsy stanowią doskonały element wykończenia wielu budynków. Pomimo zmieniających się z roku na rok trendów w budownictwie gzymsy pozostają niezmiennie w modzie. Fakt, iż moda na gzymsy nie ulega zmianie, nie oznacza że produkowane i stosowane dzisiaj gzymsy są takie same jak te, które pamiętają dzieciństwo naszych dziadków. Gzymsy które można zauważyć na starych, zabytkowych budynkach diametralnie różnią się od tych, które są stosowane w dzisiejszych czasach.

W starej szkole budownictwa tworzenie gzymsów było bardzo mozolne - polegało na stworzeniu formy którą wyprowadzało się nałożoną zaprawę. Dokładniej mówiąc było to przeciąganie formy po nałożonej zaprawie od jednej strony do drugiej aż do momentu uzyskania zamierzonego efektu. Sprawiało to wiele trudności. Przykładowo w zaprawie trafił się jakiś kamyczek który podczas przeciągania formą rysował po gzymsie i trzeba było uzupełnić braki zaprawy oraz rozpocząć modelowanie od nowa. Możliwe też było przygotowywanie form i zalewanie zaprawą, jednak problemy pojawiały się w przypadku dużych gzymsów gdyż ciężko było samodzielnie stworzyć jednolite formy.

W dzisiejszych czasach wraz z postępem techniki dostępność oraz montaż gzymsów są o wiele bardziej przyjazne dla amatorów tego typu dekoracji.

Współczesne gzymsy produkowane są ze styropianu i powlekane masami tynkarskimi dzięki czemu są o wiele lżejsze. Ich montaż również jest o wiele prostszy, ponieważ polega tylko na przyklejeniu gotowych gzymsów styropianowych na elewacji i wypełnieniu łączeń między nimi.

Istnieje również większa swoboda w tworzeniu kształtów gzymsów. Obróbka styropianu daje nam szerokie możliwości. Często to nawet sam klient może zdecydować jak będzie wyglądać jego gzyms i samodzielnie narysować przekrój profilu styropianowego.

Styropian jest znacznie tańszy od gipsu, dlatego ewentualna wymiana uszkodzonego elementu nie stanowi dużego przedsięwzięcia. Równie łatwe jest odnowienie sztukaterii. Wystarczy do tego bezpośrednie nałożenie farby na profil. To także umożliwia stworzenie spójnej kompozycji z elewacją - dzięki możliwości dobrania odpowiedniego koloru farby.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena