Sztukateria - czyli architektoniczne moduły stworzone ze styropianu, gipsu lub kamienia - są odpowiednim narzędziem jeśli chcemy dodać elegancji do naszego budynku. Profile styropianowe potrafią tchnąć klasyczny styl na ściany zewnętrzne. Niekiedy ze sztukaterii korzysta się również we wnętrzach, szczególnie przy dekoracji sufitów.
Niektóre elementy sztukaterii pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale posiadają również praktyczne zastosowanie. Przykładem takiego rozwiązania mogą być gzymsy elewacyjne, które ze względu na swoje umiejscowienie oraz odpowiedni kształt, zapobiegają spływaniu wody po ścianach.
Jakie elementy sztukaterii są najpopularniejsze?
W polskim budownitwie bardzo dobrze przyjęły się listwy okienne. Mimo mylącej nazwy, te profile styropianowe sprawdzają się także przy dekorowaniu wnęki drzwiowej oraz przy zdobieniu bram wjazdowych. Listwy styropianowe często wzbogacone są zwornikiem, umieszczanym w górnej partii elewacji.
Również wyżej wymienione gzymsy są bardzo popularne na polskich budynkach. Nie tylko na domach rodzinnych, ale też na restauracjach lub kościołach.
Bonie narożne są coprawda rzadziej używane od innych elementów sztukaterii jednak bardzo często znajdziemy je na narożnikach elewacji. Bonie estetycznie pogrubiają ten fragment budynku, przez co wydaje się on bardziej okazały. To również sposób na tchnięcie w cztery ściany klasycznego smaczku.
Jaki jest koszt sztukaterii?
Ciężko wskazać konkretny kosztorys. Cena sztukaterii zależy od jej rozmiarów. Jeżeli posiadamy choć minimalną wiedzę z zakresu budowlanki możemy się pokusić na samodzielny montaż listew styropianowych, ponieważ nie stanowi to większego wyzwania. Tak czy inaczej przy wykonywaniu dociepleń, skorzystanie ze sztukaterii będzie tylko niewielkim wydatkiem na tle całego przedsięwzięcia.
Sztukateria jest bardzo wygodna pod względem renowacji. Dzięki specjalnej powłoki zabezpieczającej nie tylko jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne czy atmosferyczne, ale również posiada możliwość jej dowolnego pomalowania za pomocą farby. Zabezpieczenie to przeważnie nie występuje w styropianowej sztukaterii wewnętrznej, ponieważ wtedy listwy powstają z tak zwanego styroduru.