Fotowoltaika swoje zastosowanie ma głównie z dwóch powodów: praktycznych - promienie słoneczne są dostępne wszędzie, oraz ekologicznych - czyli wszędzie tam, gdzie zjawisko ekologii, jest ważniejsze od ekonomii.
Dzieje się tak, dlatego że koszty uzyskania energii z źródeł konwencjonalnych są tańsze od fotowoltaicznych. Energię tę uzyskuje się z paneli solarnych, które składają się z ogniw fotowoltanicznych, te zaś wykonane są głównie z krzemu, choć nowa generacja ogniw będzie barwnikowa i polimerowa.
Fotowoltaika w Polsce jest obecnie trochę wyhamowaną gałęzią Odnawialnych Źródeł Energii, względem innych tego typu, jest to spowodowane dużymi nakładami pieniężnymi, jakie należy ponieść przy instalacji. Dużą nadzieję na dofinansowanie w elektrownie można pokładać w Unii Europejskiej, a konkretnie w funduszach specjalne przeznaczonych na ten cel.
Unia Europejska już od wielu lat wspiera finansowo takie działania. Ilość środków pieniężnych od Unii, w dużej mierze jest zależy od rządu, a konkretnie w uchwaleniu ustawy o odnawialnych źródłach energii, która to w głównej mierze tego projektu, ma za zadanie wprowadzić tak zwane współczynniki korekcyjne do wyrównania wszystkich odnawialnych źródeł energii w ramach zrównoważonej polityki rozwoju oraz innych udogodnień jakie ma za sobą nieść ta ustawa.
Jest to nadzieja na przyszłość w naszym kraju, jednak jeżeli mamy się odnieść do innych krajów Unii Europejskiej, to niekwestionowanym liderem na tym rynku są nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy, a starają się ich doganiać Włosi, czy Wielka Brytania. Według badań wykonanych przez EPIA (European Photovoltaic Industry Association), której celem jest dążenie do promowania rosnących możliwości rynkowych z energii słonecznej, pokazuje wzrost mocy w fotowoltaice, w poszczególnych krajach Unii w latach 2000-2013, gdzie możemy zaobserwować, że z roku na rok współczynnik ten wzrasta, a przełomem zdaje się być rok 2008, gdzie wykazany jest ogromny skok w wytwarzaniu tego rodzaju energii.
Jak już zostało to wyżej wspomniane liderem byli Niemcy, poza rokiem 2011, gdzie większy przyrost wykazują Włosi. Godne podkreślenia jest również to, że prężnie w tej dziedzinie rozwija się też Wielka Brytania. Poza Europą, liczącymi się państwami w branży fotowoltaicznej są Chiny, które mocno pną się do przodu, poza nimi energię słoneczną dobrze wykorzystują Japończycy oraz pionier w pozyskiwaniu tej energii - Stany Zjednoczone.
Branża fotowoltaiki ta jest trudnym rynkiem i utrzymać się na niej potrafią tylko fachowe firmy z doświadczeniem. W Polsce jest to niewątpliwie firma REMOR SOLAR, która działa od wielu lat w różnych dziedzinach, w tym w fotowoltaice . Ich mądre posunięcia biznesowe i strategiczne, dały firmie zasięg globalny. W naszym kraju REMOR SOLAR zrealizował ponad 10 MW farm fotowoltaicznych i jeste liderem na polskim rynku. Spółka REMOR SOLAR w działalności odnawialnych źródeł energii zrealizowało największą w Polsce farmę fotowoltaiczną w Gubinie o mocy 1,8 MW. Zainstalowano tam prawie sześć tysięcy paneli słonecznych. Poza tym dzięki nim powstają inne wielkie elektrownie takie jak w Gdańsku o ogólnej mocy 1,63 MW (Inwesot grupa ENERGA), w Żelewie pod Szczecinem 1,5 MW (inwestor ZWik Szczecin), Krupiec 1 MW, w Wesołowie - 674 kW, w Blendzie - 104 kW, w Choroszczy - 930 kW i 300 kW, w Sienkiewiczach - 700 kW, czy w Wasilkowie - 1 MW. Ponadto firma ta specjalizuje się w instalacji fotowoltaicznych dla indywidualnych klientów, to jest dla gospodarstw domowych, tworzą projekty zoptymalizowane do indywidualnych potrzeb klientów a także pełnią fachową i kompleksową pomoc w zarządzaniu projektem i rozwiązywaniu problemów.