Opieka nad osobami starszymi to nie tylko podawanie lekarstw i umawianie wizyt lekarskich. Należy pamiętać, że mają oni również potrzebę życia społecznego. Ponadto poczucie przynależności do grupy społecznej, udział w życiu kulturalnym i spotkania z rówieśnikami znacząco wpływają na psychikę seniorów.

Data dodania: 2015-08-28

Wyświetleń: 1575

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Opieka nad osobami starszymi, a ich życie społeczne

Opieka nad osobami starszymi to nie tylko podawanie lekarstw i umawianie wizyt lekarskich. Należy pamiętać, że mają oni również potrzebę życia społecznego. Ponadto poczucie przynależności do grupy społecznej, udział w życiu kulturalnym i spotkania z rówieśnikami znacząco wpływają na psychikę seniorów. Dlatego do zadań opiekuna lub opiekunki seniora należy dbanie o ich rozwój kulturalny i aktywność społeczną. Seniorzy powinni mieć możliwość spotkań towarzyskich, brać udział w imprezach okolicznościowych, powinni móc rozwijać swoje pasje, zainteresowania, zapoznawać się z nowymi technologiami.

Społeczne problemy osób starszych

Większość seniorów ze względu na swój wiek i liczne schorzenia wycofuje się z życia zawodowego, a także często i społecznego i kulturowego. Ma na to wpływ także nasze społeczeństwo, które niejako „spycha” osoby starsze na jego margines. Można to określić jako dyskryminację społeczną osób starszych przez obojętność i dystans ludzi młodszych. Choć w większości osoby starsze cieszą się szacunkiem to nie zawsze mogą liczyć na pełne zrozumienie ze strony ludzi młodych. Co należy zrobić, aby temu zaradzić i sprawić, aby nasz podopieczny oprócz normalnej opieki czuł się także potrzebny w społeczeństwie? Dowiesz się tego czytając dalej.

Powrót seniorów do życia społecznego!

Nie każdy wie, że opieka nad osobami starszymi to także próba podjęcia starań o ich powrót do życia społecznego. Oczywiście jest to jak najbardziej możliwe i nawet wskazane ponieważ angażując naszych podopiecznych w życie społeczne stymulujemy ich rozwój, wzbogacamy czas wolny i ogólnie poprawiamy kondycję psychiczną. Ale jak to zrobić?

Każdy opiekun i opiekunka osób starszych powinien wiedzieć, gdzie podopieczny pracował, czym się interesował, jakie miał hobby? Wiedza taka może pomóc niejako zainteresować seniora czymś konkretnym, czymś co on właśnie lubi. Musimy pamiętać, że nasi podopieczni mieli bądź mają nadal różnego rodzaju pasje. Co ciekawe wielu z nich nie miało czasu na realizację swoich zainteresowań podczas życia zawodowego i chętnie wracają do nich właśnie na emeryturze. Nie pozwólmy im o tym zapomnieć! Na ile jest to możliwe, postarajmy się zapewnić im możliwość kontynuowania tych ulubionych czynności.

Warto także wiedzieć, że nie każdy z seniorów lubi, aby mu przypominać o swoim wieku, więc wybór zajęć typowo dla osób starszych jak np. szachy, czy bingo może go zniechęcić lub rozzłościć. Bądźmy więc delikatni i pomysłowi w wyborze zainteresowań dla swoich podopiecznych.

Przykłady zajęcia dla osób starszych

Choć naszym zdaniem jest to kwestia indywidualna, którą według powyższego akapitu należy sprawdzić to jest kilka konkretnych czynności, które cieszą się sympatią u osób starszych. Może być to:

  • czytanie książek, gazet, oglądanie wiadomości pomaga utrzymywać kontakt z otaczającym światem, tego co się na nim dzieje
  • różnorodne gry jak szachy, bingo, łamigłówki, krzyżówki pomagają stymulować umysł
  • wyjścia do teatru lub opery pomogą w podtrzymywaniu życia kulturowego podopiecznego
  • śpiewanie w chórze, spotkania z rówieśnikami, wyjazdy do sanatorium z pewnością wzbogacą życie społeczne seniorów
  • liczne spotkania z rodziną i bliskimi pozwolą zmniejszyć poczucie samotności i związanego z tym przygnębienia
  • spacery, ogrodnictwo, wędkarstwo to przykłady czynności, które można wykonywać na świeżym powietrzu

Przykładów takich można podać naprawdę wiele, ale zawsze należy pamiętać i brać pod uwagę zdrowie i możliwości seniora. Zbyt wysoko ustawiona poprzeczka może zniechęcić tak naprawdę każdego człowieka.

Jak państwo widzą opieka nad osobami starszymi to posiadanie również pewnej wiedzy społecznej, psychologicznej. Nie ukrywamy, że pomaga to w kontaktach z podopiecznymi dlatego takie cechy u opiekunów mają również wysokie znaczenie. Jeżeli zadbamy o strefę psychiczną naszych podopiecznych na pewno będzie to także mieć wpływ na ich zdrowie i dobre samopoczucie.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena