Wydawać się może, że praca opiekunki za granicą to praca prosta, nie wymagająca zbyt wielu kwalifikacji, oprócz języka. Może i tak jest, ale wszystko zależy od tego, kim dana opiekunka ma się zajmować, czy ma być to praca opiekunki z dziećmi czy na przykład z osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

Data dodania: 2015-02-22

Wyświetleń: 1266

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Być może praca opiekunki nie wymaga wielu tak zwanych umiejętności twardych, jednak wymaga na pewno co najmniej kilku, niezmiernie ważnych umiejętności miękkich. Miękkich umiejętności często jest się trudniej nauczyć, niż twardych, ponieważ są one ściśle związane z naszym charakterem i temperamentem. Zobaczmy, jakie umiejętności powinna posiadać naprawdę dobra opiekunka dla osób starszych i niepełnosprawnych.

 

Po pierwsze, opiekunka powinna być osobą komunikatywną

 

Praca opiekunki wymaga kontaktu z ludźmi właściwie przez cały czas. Opiekunka poznaje wiele osób, nie tylko podopiecznych, ale także ich rodziny czy znajomych. Dlatego opiekunka powinna mieć łatwość w nawiązywaniu kontaktów, nie powinna mieć w pracy opiekunki oporów przed mówieniem w obcym języku, gdy pracuje za granicą, nawet jeśli popełnia jeszcze jakieś drobne błędy. Osoba komunikatywna będzie lepiej wykonywać swoją pracę opiekunki i dla niej samej ta praca będzie prostsza.

 

Po drugie opiekunka powinna być bardzo wyrozumiała

 

Praca opiekunki bywa ciężka, ponieważ osoby starsze i niepełnosprawne robią czasem rzeczy, których nie da się wytłumaczyć w normalny sposób. Ale opiekunka nie może się denerwować na podopiecznych, opiekunka jest od tego, aby ich wspierać, pomachać im i tłumaczyć do skutku pewne zachowania. Wyrozumiałość opiekunki na pewno spotka się ze wzajemnością, gdy będzie tego potrzebowała, a w pracy za granicą może się to zdarzyć, na przykład jeśli nie zrozumie jakiegoś słowa lub zdania lub nie wyłapie pewnych elementów kultury.

 

Po trzecie osoba podejmująca się pracy opiekunki powinna umieć szybko dostosowywać się do sytuacji

 

Praca z osobami starszymi i niepełnosprawnymi może przynieść wiele nieprzewidzianych sytuacji, z którymi opiekunka musi sobie poradzić. Również pobyt za granicą może doprowadzić do takich sytuacji. Praca opiekunki to praca, która każdego dnia się zmienia, każdy podopieczny jest inny, w różny sposób najlepiej się z nim porozumiewać. Kolejną cechą ważną w pracy opiekunki osób starszych i niepełnosprawnych jest podstawowa znajomość medycyny, a zwłaszcza pierwszej pomocy. Nie chodzi tu wcale o ukończenie studiów medycznych, ale o choćby małe zainteresowanie tą tematyką i umiejętności związane z udzielaniem pomocy przedmedycznej.

 

Zazwyczaj opiekunka musi podawać lub przynajmniej dbać o przygotowanie odpowiednich dawek leków dla swoich podopiecznych. W końcu osoby starsze i niepełnosprawne najczęściej przyjmują jakieś medykamenty. Praca opiekunki naprawdę nie należy do najłatwiejszych, ale jeśli tylko lubi się kontakt z ludźmi, a zwłaszcza poznawanie nowych osób to warto spróbować pracy opiekunki za granicą. Przyniesie ona na pewno wiele satysfakcji i radości, której nie można się spodziewać właściwie w żadnej innej pracy. Wdzięczność podopiecznych to coś bezcennego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena