Dowiedz się z pewnego źródła jakie są realne możliwości zatrudnienia w charakterze opiekunki seniora w Niemczech.

Data dodania: 2015-10-04

Wyświetleń: 1570

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy opieka seniora w Niemczech to praca dla każdego?

opieka seniora w Niemczech

Większość z nas kierując się potrzebą wysokich zarobków i braku pracy we własnym kraju decyduje się na emigrację zarobkową do lepiej rozwiniętych, pod względem ekonomicznym, krajów wspólnoty europejskiej. Z uwagi na wiek lub płeć ciężko jest nam podjąć pracę w każdym zawodzie. Bardzo elastycznym zajęciem jest natomiast opieka seniora w Niemczech, gdzie mile widziani są ludzie w szerokim przedziale wiekowym, obu płci i również o minimalnych kwalifikacjach. Nierzadko do podjęcia pracy wystarczą nam odpowiednie kursy medyczne, komunikatywna znajomość języka i brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego zawodu.

Kto może zostać opiekunem lub opiekunką seniora w Niemczech?

Praca w roli opiekuna lub opiekunki osób starszych nie jest o tyle zajęciem skomplikowanym, co bardziej wymagającym. Do tego zawodu zachęcamy osoby z powołaniem, które chcą nieść pomoc i wsparcie innym ludziom.

Pod względem wiekowym w kadrze pielęgniarskiej pracują zarówno osoby młode, jak i starsze w przedziale od 20 do 60 lat. Co ciekawe w porównaniu do innych zawodów za granicą, poszukuje się do pracy głównie ludzi w młodym wielu, silnych. Nierzadko wymaga tego po prostu wykonywana praca. W branży opiekuńczej natomiast na zajęcie mogą liczyć także osoby po pięćdziesiątce lub starsze.

Wiele osób pyta nas również, czy opiekunem seniora może zostać mężczyzna? Oczywiście jest to również zajęcie dla Panów. Choć stanowią w tej branży około 5% całości personelu medycznego to ich obecność, jest mile widziana przez niektórych podopiecznych np. starszych panów.

Na pewno zapytacie, a co z kwalifikacjami? Otóż jak w każdym zawodzie są one bardzo istotne i tu odgrywają dużą rolę. Osoby posiadające odpowiednie szkoły lub kursy medyczne i opiekuńcze mogą liczyć na trudniejsze, lepiej płatne zlecenia za granicą. Spore znaczenie ma także znajomość języka niemieckiego, choćby w formie komunikatywnej. Pamiętaj, że jeżeli nie posiadasz doświadczenia lub szkoły w tym zawodzie, to również możesz zostać opiekunem! Liczą się przede wszystkim chęci i powołanie do tego zawodu, a wszelki kursy przedmedyczne lub językowe nierzadko zapewni nam firma delegująca nas do pracy w Niemczech.

Jakie warunki należy spełnić, aby podjąć zlecenie za granicą?

W każdej branży tak i w tej należy się liczyć ze spełnieniem minimalnych wymagań, koniecznych do podjęcia zlecenia. Mogą to być na przykład:

  • dobre zdrowie i kondycja fizyczna
  • podstawowa znajomość języka niemieckiego
  • skończone kursy przedmedyczne lub chęć zrobienia takich kursów
  • powołanie do niesienia pomocy innym ludziom
  • cierpliwość do osób starszych
  • empatia


Jak widać nie, są to straszne kryteria, z którymi nie sposób sobie poradzić. Przy odrobinie chęci do ciężkiej pracy i poszerzania swojej wiedzy zawodowej łatwo można zaistnieć w branży opiekuńczej. Wiele osób, które współpracują z nami, zaczynały od podstaw, zdobywając swoje doświadczenie w ciągu kilku lat. Dziś są to ludzie doskonale wykwalifikowani w tym, co robią, z poczuciem odnalezionego spełnienia w tym zajęciu.

Zachęcamy do przemyślanych decyzji!

Choć opieka seniora w Niemczech to zajęcie coraz bardziej popularne i szeroko dostępne w naszym kraju to jednak nie każdy sprawdza się w tym zawodzie. Niektórzy kończą współpracę po pierwszym zleceniu. Z czego to wynika? Być może ze słabo przemyślanej decyzji. Opieka to praca wymagająca poświęceń, cierpliwości, życzliwości, czyli cech, których nie sposób nabyć od zaraz. Jeżeli decydujemy się na to zajęcie, to powinniśmy mieć świadomość, że musimy dać podopiecznemu coś z siebie i gdy faktycznie jesteśmy do tego zdolni, to możemy powiedzieć, że będziemy mogli odnaleźć się w tym zawodzie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena