Mamy XXI wiek, wszystko idzie na przód, więc także podejście społeczeństwa do kwestii zakładania własnych działalności gospodarczych uległo diametralnej zmianie. Każda osoba zaczęła bardziej przyszłościowo i optymistycznie patrzeć na swój rozwój w sferze zawodowej.

Data dodania: 2015-08-26

Wyświetleń: 1286

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Księgowość w spółce komandytowej

Przedsiębiorcy mają do wyboru kilka form, które mogą wybrać do założenia własnej firmy. Są to m.in. spółki lub jednoosobowe działalności. Wśród spółek rozróżnić możemy osobowe i kapitałowe. W skład spółek osobowych wchodzą spółki takie, jak jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna i cywilna. Z kolei w przypadku spółek kapitałowych rozróżniamy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną.

Tym razem przyjrzyjmy się bliżej spółce komandytowej, a dokładnie mówiąc – jej księgowości.

Zapewne wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, jak w przypadku tej spółki ona wygląda. W Internecie można spotkać się z wieloma pytaniami odnośnie tego czy musi to być księgowość pełna, czy wystarczy prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Zatem każda osoba przedsiębiorcza, którą przed założeniem spółki komandytowej powstrzymała owa kwestia, może być spokojna i zająć się organizowaniem pozostałych niezbędnych formalności, gdyż jeżeli chodzi o księgowość – najlepszym wyjściem okazuje się prowadzenie jej w formie uproszczonej.

Krótko o spółce komandytowej

Spółka, o której mowa jest spółką osobową, która nie jest osobą prawną, aczkolwiek posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Wszystkie regulacje związane ze spółką komandytową znajdują się w Kodeksie Spółek Handlowych i tak, jak w przypadku pozostałych spółek osobowych, nie może ona mieć statusu jednoosobowej. W przypadku spółki komandytowej występują dwa rodzaje wspólników. Komplementariusz prowadzi sprawy spółki, reprezentuje ją, a za zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem. Z kolei komandytariusz wnosi wkład pieniężny i niepieniężny do poziomu pewnej kwoty, a następnie tylko do tej kwoty odpowiada za zobowiązania spółki.

Podstawy prawne

Jak powszechnie wiadomo w środowisku księgowych i nie tylko, fundamentem do wszelkiego rodzaju działań związanych z prowadzeniem spraw księgowych w firmach, jest Ustawa o rachunkowości, której treść ściśle określa spółki, które po spełnieniu sprecyzowanych wcześniej kryteriów, będą miały możliwość uchylenia się od obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych. Do niedawna złą wiadomością na pewno okazywało się to, iż omawiane zwolnienie nie dotyczyło właśnie spółek komandytowych. Okazuje się bowiem, że każda spółka komandytowa, bez względu na to, jakie osiągała przychody lub kto wchodził w skład jej wspólników, była zobowiązana do tego, aby prowadzić księgi rachunkowe, które wciąż stanowią część pełnej księgowości.

Pozytywne zmiany

Wprowadzone zmiany wiążą się ze sporym przywilejem dla właścicieli spółek komandytowych, gdyż jak się okazuje mają oni możliwość prowadzenia tzw. księgowości uproszczonej. Pierwsze zmiany można było zastosować w przypadku opracowywanych sprawozdań finansowych za rok 2014. Warunkiem zastosowania prostszej formy prowadzenia księgowości jest to, iż dana firma w roku poprzednim nie posiadała aktywów o wartości wyższej niż 1 500 000 zł, a z kolei przychodów netto ze sprzedaży 3 000 000 zł. Średnioroczne zatrudnienie nie powinno także przekraczać 10 osób.

Główne ułatwienia

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki komandytowej, a którzy mają możliwość korzystania z uproszczonej księgowości, mogą zrezygnować z opracowywania informacji dodatkowej. Zamiast tego wystarczające będzie sporządzenie jedynie informacji uzupełniającej do bilansu. Należy także pamiętać o tym, iż zarówno bilans, jak i rachunek zysków i strat zostały ograniczone zaledwie do kilku pozycji, co z całą pewnością będzie mogło przyczynić się do obniżenia kosztów obsługi księgowej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena