Praca na stanowisku księgowego nie należy do najłatwiejszych. Potrzeba szerokiej wiedzy, wybitnych umiejętności analitycznych oraz doskonałości w zarządzaniu czasem, zadaniami, a często też pracownikami. Jednak to nie wszystko. Co powinno cechować najlepszego pracownika biura księgowego?

Data dodania: 2015-08-19

Wyświetleń: 978

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Czy wiedza to podstawa?

„Ucz się, ucz” - rodzice niebezpodstawnie mówią tak do swoich dzieci. Jeżeli zechcą one zostać w przyszłości księgowymi, to właśnie nauka pomoże im otrzymać tę pracę. Aby pracować w profesjonalnym i cenionym biurze rachunkowym, niezbędny stanie się dyplom ukończenia uczelni wyższej na kierunku związanym z ekonomią, rachunkowością lub finansami.

Im wyższą uczelnia posiada renomę, tym lepiej. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu stanowi doskonałe miejsce, by rozpocząć tam karierę księgowego.

„Atutem zawsze okazują się studia podyplomowe, np. z zarządzania. Im więcej ukończonych kierunków, dodatkowych szkoleń lub kursów poświadczonych dokumentem, tym większe szanse na zostanie docenionym księgowym i na awans.” - mówi Paweł Kurnik, dyrektor zarządzający biura rachunkowego Sigmapartner z siedzibą w Luboniu (Poznań).

2. Czy interesuję się swoim zawodem?

Stare przysłowie mówi: „Rób to co lubisz, a nigdy nie będziesz musiał pracować”. Zainteresowanie finansami musi więc charakteryzować idealnego księgowego. Wielu powiedziałoby, że to najnudniejszy zawód świata. Nieprawda – osoba, która lubi orientować się w gąszczu przepisów z przyjemnością odnajdzie się w tej pracy. Ktoś, komu nie pasuje liczenie i zapoznawanie się z coraz nowszymi przepisami szybko straci zainteresowanie tematem i nie zostanie księgowym wszech czasów.

Świetny księgowy powinien także ustawicznie dokształcać się (co łączy oba powyższe punkty) poprzez czytanie branżowych czasopism oraz blogów i zapoznawanie się na bieżąco z nowinkami, np. przez udział w konferencjach.

3. Jak wiele wiem o pracy w księgowości?

Arabskie przysłowie mówi, że żadna szkoła nie zastąpi doświadczenia. Sprawdza się to też w tym przypadku. Jedynie księgowy, który przepracował już kilka lat w swoim zawodzie, wie, czego spodziewać się po przepisach i na co uważać. Młody „czeladnik” tego fachu, świeżo po studiach, może zostać zaskoczony nowymi i często skomplikowanymi formalnościami. Konieczna staje się więc opieka osoby posiadającej więcej doświadczenia.

4. Czy mam nerwy ze stali?

Aureliusz Augustyn z Hippony zasłynął powiedzeniem „Cierpliwość jest towarzyszką mądrości.” I miał rację, ponieważ mądry i wartościowy księgowy w każdej chwili zachowa cierpliwość i zimną krew, zwłaszcza podczas audytu lub niespodziewanej kontroli. A kontrolę skarbową wszyscy księgowi już dawno uznali za zmorę. Pracownicy biur rachunkowych wiedzą, jak stresująca bywa taka wizyta i jak wiele może zależeć od jednego spojrzenia w dokumenty. Dlatego każdy aspirujący do miana idealnego księgowego powinien charakteryzować się opanowaniem i przysłowiowymi nerwami ze stali. Ważną rzeczą staje się także kultura osobista – zarówno w stosunku do klientów, jak i kolegów z zespołu.

5. Uczciwość popłaca?

„Tylko uczciwe życie jest szczęśliwe” - tak mówił Platon. Można to sparafrazować słowami „Tylko uczciwy księgowy jest szczęśliwy”. Uczciwość i sumienność stanowią jedne z najważniejszych cech najlepszego księgowego. Dzięki nim można otrzymać pewność, że powierzone zadania specjalista wykona pieczołowicie i stosując się do wszelkich przepisów prawnych. Oraz, że nie popełni błędu, który firmę może kosztować wiele tysięcy złotych albo, co najgorsze, reputację.

Specjaliści z firmy Sigmapartner mówią, że w tym zawodzie uczciwość stanowi równie ważną cechę co wiedza czy doświadczenie. Co komu po wyedukowanym, doświadczonym księgowym, skoro zalety te przysłoni nieuczciwość? Natomiast młody, ale przestrzegający etyki zawodowej pracownik zawsze może doświadczenie nabyć poprzez ciężką, ale uczciwą pracę.

Jeżeli pracujesz w księgowości i udało Ci się na powyższe pytania odpowiedzieć twierdząco – brawo! Masz duże zadatki na idealnego księgowego! Jeżeli natomiast nie odpowiedziałeś „Tak” na jedno z nich – nie przejmuj się. Twoje szanse wzrosną, jeżeli popracujesz nad sobą i zdobędziesz więcej doświadczenia. Dlatego przysłowie „nie od razu Rzym zbudowano” również okazuje się prawdą. Pomnożenie Twojej wiedzy sprawi, że „Rzym” Twojego doświadczenia „rozbuduje się” jeszcze bardziej.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena