Kończy nam się urlop macierzyński i pojawia się pytanie: co dalej?

Data dodania: 2015-08-17

Wyświetleń: 924

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Powrót do pracy po macierzyńskim

Wiele z nas, zastanawia się wtedy, czy to już odpowiedni moment by wrócić do pracy, czy też jest jeszcze za wcześnie i lepiej będzie zostać w domu do momentu, kiedy maleństwo troszkę podrośnie. Dla wielu z nas jest to trudna decyzja i niestety nie wiadomo, kiedy jest ten właściwy moment powrotu do pracy.

Na decyzje o przedłużeniu urlopu macierzyńskiego, może mieć wpływ wiele czynników. Tą decyzję powinnyśmy podjąć przede wszystkim w pełni świadomie, bo jeżeli będziemy się czuły spełnione zawodowo i zadowolone, to nasze dziecko również będzie szczęśliwe.

Niestety może się również zdarzyć, że na nasze pozostanie w domu wpływają inne czynniki. Nie każda z nas może liczyć na pomoc przyjaciół czy rodziny, nie każdą z nas stać na opiekunkę, a liczba miejsc w żłobkach jest często nie wystarczająca. W takim wypadku możemy pomyśleć o innym rozwiązaniu, które pozwoli nam być przy dziecku a jednocześnie przyniesie nam satysfakcję i spełnienie zawodowe.

Praca zdalna
Jedną z możliwości pogodzenia opieki nad dzieckiem z pracą zawodową może być praca w domu, tzw. home office. Jednak musimy pamiętać, że to rozwiązanie będzie wymagało od nas dużej samokontroli i dyscypliny, by przebywając w domu z dzieckiem, skupić się również na pracy.

Do wykonywania takiej pracy potrzebny nam jest dostęp do internetu i telefonu.
Obecnie coraz więcej firm, umożliwia kobietom pracę zdalną. Pozwala ona pracodawcom zmniejszyć w swoich firmach liczbę urlopów wychowawczych oraz koszty funkcjonowania firmy.

Jeżeli jednak dotychczasowy pracodawca nie umożliwia nam takiej formy pracy, nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy zaczeły wyszukiwać zlecenia na własną rękę. W internecie pojawia się coraz więcej ogłoszeń pracy zdalnej dla kobiet np. wirtualna asystentka, copywriter, grafik.

Jakie są plusy i minusy pracy w domu

Tak jak każda inna, praca w domu ma plusy i minusy. Plusem jest niewątpliwie bycie przy dziecku, natomiast minusy to samozaparcie oraz dyscyplina, których taki rodzaj pracy od nas wymaga. Bywa czasem, że nasze dziecko płacze, obiad nie jest jeszcze gotowy, pranie zalega w pralce a mąż za chwilę wraca z pracy. W całym tym zgiełku musimy jeszcze pamiętać o zleceniu, które miałyśmy zrobić już tydzień temu.

Bez dobrego planu i organizacji trudno będzie nam się wywiązać się z podjętych zobowiązań. Mimo to, że praca zdalna wymaga od nas wielu wyrzeczeń, a terminy wciąż gonią wielu mamom udaje się zostać wspaniałymi matkami i pracownicami.

Choć nie jest jest łatwo, myślę że warto jest podjąć taki trud, bo przecież oprócz satysfakcji zawodowej, największym szczęściem jest bycie przy dziecku.

Licencja: Creative Commons