Maluchy uwielbiają oglądać bajki. Dzięki nim mogą się przenieść w świat fantazji i przeżyć niesamowite przygody. Czy istnieją bajki lepsze i gorsze?

Data dodania: 2014-10-25

Wyświetleń: 2728

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Bajki dla dzieci – jakie kryteria powinna spełniać dobra bajka?

Oczywiście! Mimo, że wszystkie tworzone są dla dzieci, to niektóre z nich mogą im zaszkodzić. Tworzone głównie po to, by dostarczać dziecku rozrywki, mogą jednocześnie hamować jego rozwój i wzmagać agresję.

Współczesny rynek oferuje szeroki wybór bajek.

Czym należy się kierować, wybierając bajkę dla swojej pociechy?

Bohaterowie

Aby wasz maluch mógł pokochać bajkę, powinny w niej występować postacie, które można darzyć sympatią i z którymi smyk będzie mógł się identyfikować. Mogą to być miłe misie, dzielni rycerze lub np. sympatyczny żółw Franklin czy pies Clifford.

Wartości

Dobra bajka pokazuje smykowi, jak warto żyć. Należy wyszukiwać takie, której bohaterowie postępują szlachetnie i są wobec siebie uprzejmi. Bajka powinna zachęcać malucha do mówienia prawdy, pomagania słabszym oraz sprawiedliwego oceniania innych.


Bajki dla dzieci powinny także przekazywać dobre wzorce zachowań. W niektórych przypadkach może się to odbywać na zasadzie przeciwieństw, ale tylko jeśli dobro będzie przedstawione jako prawdziwe, atrakcyjne i zwycięskie. Dzięki temu dziecko w życiu codziennym będzie potrafiło odróżnić dobro od zła i kierować się ku dobru.

Emocje

Bajka powinna uczyć, że przeżywanie emocji, dobrych ale również tych trudnych, jest czymś naturalnym. Bohaterowie powinni odczuwać radość, zadowolenie, ale również wstyd, złość i strach

Przemoc rodzi przemoc

Największym wrogiem dziecięcej wyobraźni jest przemoc. Przejawy agresji pokazywane w bajce, całkowicie ją dyskwalifikują jako pożyteczną rozrywkę dla najmłodszych. Przemoc w bajkach może mieć różne  oblicza – od agresywnych bohaterów, przez brutalną walkę,  aż po przemoc słowną.  Choć na początku może to w dzieciach wzbudzać strach lub smutek, jest duże prawdopodobieństwo, że z czasem zacznie je fascynować. Agresywne zachowania mogą zostać uznane za normalne i warte naśladowania. Postać z bajki jest dla dzieci bohaterem, z którym chcą się utożsamiać. Bajka promująca złe zachowanie, czyli taka, w której aż roi się od czarnych charakterów, może wypaczyć w dziecku prawidłowy obraz świata.

Dynamiczny i ciągły rozwój nauki i technologii, sprawił że dzieci mają nie ograniczony dostęp do bajek online.

Dlatego my jako rodzice powinniśmy świadomie wybierać naszym maluchom bajki bez przemocy. Pamiętajmy, że naszą rolą, jako dorosłych, jest zminimalizowanie zła i agresji w życiu i otoczeniu dziecka oraz utrwalanie dobrych wzorców zachowań.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena