- Pod większość domów jednorodzinnych zwykle stosuje się ławy betonowe. Wynika to z faktu, iż beton jest wytrzymały na ściskanie. Aby zwiększyć jego wytrzymałość na zginanie wzmacnia się je zbrojeniem konstrukcyjnym. Koszt takiego zbrojenia nie należy do najwyższych, bez niego natomiast nawet niewielkie ruchy gruntu mogą powodować pękanie ław, a nawet ścian domu- mówią specjaliści z contractor.com.pl.
Jeśli chodzi o ławy fundamentowe, to najczęściej układa się je z betonu w deskowaniu lub bezpośrednio w gruncie. Oczywiście im wyższa jakość mieszaniny tym lepiej. Fundamenty są bowiem narażone na szkodliwe oddziaływanie środowiska takie jak wilgoć, kwasy organiczne czy mróz.Pamiętać trzeba również, że jeśli obciążenia fundamentu będą znaczne, a grunt będzie słaby, to szerokość ław musi być większa od typowej. Wykonuje się wtedy szeroką ławę żelbetową z dodatkowym zbrojeniem poprzecznym. Czasami zamiast zbroić ławę w ten sposób, można jedynie zwiększyć jej wysokość.
Fachowcy z contractor.com.pl dodają, że ława fundamentowa może być wykonana również z bloczków betonowych, a jeśli istnieje taka możliwość to nawet z cegieł. Sposobów takich już nie spotyka się zbyt często, jednak można spotkać się z tym w budownictwie starego typu.
Jeśli chodzi o sposoby wykonywania ław fundamentowych to istnieją dwa, sprawdzone od lat sposoby. Jeśli ma ona zostać wykonana w deskowaniu, to dolna część wykopu powinna być od niej szersza o 10-15 cm z każdej strony, aby można było ustawić niskie deskowanie na wysokości 30-40 cm, w którym zabetonuje się ławę. Samo deskowanie układa się w stwardniałym suchym betonie, a następnie montuje się zbrojenie i układa beton. W przypadku, jeśli nie zbroi się chudego betonu, to na styku z podłożem gruntowym świeża mieszanka betonowa miesza się z gruntem i w tym ważnym dla trwałości fundamentów miejscu beton będzie porowaty, o bardzo małej wytrzymałości i odporności na zamarzanie.
Kiedy ława ma być wykonana bezpośrednio w gruncie, to wykop robi się na jej wymiar. W następnej kolejności jego dno i boki wykłada się folią hydroizolacyjną, która - podobnie jak deskowanie - zapobiega wyciekaniu zaczynu cementowego z mieszanki betonowej. Dzięki temu beton będzie miał odpowiednią wytrzymałość.
Ławy fundamentowe wychodzą znacznie lepiej w gruntach gliniastych niż piaszczystych, jednak i w tych pierwszych bardzo często podczas betonowania obrywają się fragmenty wykopów i grunt miesza się z betonem. W całości więc powstaje konstrukcja nie najlepszej jakości, a beton w tym przypadku jest zdecydowanie trudniej ułożyć i zagęścić niż w deskowaniu. Jest również niewiele tańsza, samo zużycie mieszanki betonowej jest większe ze względu na niedokładności w wykonaniu wykopów.
W obu przypadkach pamiętać jednak należy, że najistotniejszym elementem jest sama betonowa wylewka. Im wyższej jest jakości, tym większa gwarancja, że ława będzie stanowić solidny fundament pod dom.