Ustka jest miastem portowym, ale dziś jej najbardziej akcentowaną funkcją jest funkcja wypoczynkowa. Na każdych wakacjach punktem obowiązkowym jest wizyta nad morzem i – jeśli tylko pogoda na to pozwala – kąpiel w Bałtyku. Jak wypoczywać nad morzem, żeby móc w pełni cieszyć się wakacjami i bezpiecznie z nich wrócić?

Data dodania: 2015-07-18

Wyświetleń: 2033

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kąpieliska w Ustce

W Ustce wyznaczono dwa kąpieliska strzeżone: wschodnie i zachodnie. Pierwsze rozciąga się w kierunku wschodnim od wschodniego falochronu i jest dwukrotnie dłuższe od zachodniego – ma 500 metrów długości (liczy się linia brzegowa). Zachodnie, zlokalizowane po zachodniej stronie zachodniego falochronu ma 200 metrów długości. Do kąpielisk prowadzą wygodne trasy spacerowe, nie ma też problemu z bezpiecznym dojazdem rowerem.

Oba kąpieliska są w sezonie letnim strzeżone przez ratowników WOPR ze słupskiej jednostki i spełniają wymogi bezpieczeństwa określone w dyrektywach unijnych oraz kompatybilnych z nimi przepisach krajowych. W bezpośrednim sąsiedztwie kąpielisk znajduje się baza gastronomiczna, a także toalety i wiele obiektów noclegowych.

Podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad morzem

Niezależnie od miasta, w którym spędzacie wakacje, musicie pamiętać o kilku bardzo podstawowych zasadach, które zapewniają bezpieczeństwo nad morzem.

  1. Kąpiel dozwolona jest wyłącznie na kąpieliskach strzeżonych. Wynika to z faktu, że tylko tam stacjonują ratownicy i tylko tam przeprowadzane są bardzo rygorystyczne kontrole jakości wody, dzięki czemu wszyscy mogą mieć pewność, że kąpiel jest całkowicie bezpieczna.

  2. Nigdy nie należy zażywać kąpieli po spożyciu alkoholu. Nawet jedno małe piwo może poważnie zaburzyć reakcje organizmu, więc nie warto ryzykować. Oczywiście po większych dawkach alkoholu jest tylko gorzej. Mimo tego, że świadomość konsekwencji, jakie niesie ze sobą połączenie alkohol-morze, każdego roku trzeba tę zasadę przypominać, a wielu turystów uczy się na własnej skórze, że naprawdę nie jest to tylko czcze gdybanie.

  3. Przebywając na kąpielisku należy zawsze bezwzględnie stosować się do poleceń ratownika. To, że ten każe wrócić w wyznaczone miejsce albo nakazuje wszystkim opuścić teren kąpieliska wcale nie oznacza, że ratownik upaja się władzą – on jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo turystów, więc jeśli uzna to za stosowne, zakaże kąpieli.

  4. Pomysł wzięcia kąpieli morskiej od razu po intensywnej kąpieli słonecznej jest fatalny. Poza klasycznymi podtopieniami, zachłyśnięciami, to właśnie szok termiczny najczęściej zmusza ratowników do interwencji. Powoli się zanurzając albo spryskując najpierw ciało wodą można ochłodzić je na tyle, aby początek kąpieli nie okazał się tragiczny w skutkach.

Noclegi i kąpiele

Kąpiele morskie i słoneczne to ulubione zajęcie polskich turystów w Ustce, dlatego warto zadbać o odpowiednie noclegi. Ustka ma do zaoferowania wiele pensjonatów, pokojów hotelowych i willi nieopodal kąpielisk, ale czasem warto zainteresować się noclegami dalej od plaży – będzie tam zdecydowanie ciszej i spokojniej, ruch będzie również zdecydowanie mniejszy, a to pozwoli cieszyć się niezakłóconym wypoczynkiem w nocy. Przed wyjazdem na wakacje można sobie przejrzeć trasy, jakimi da się dojść do obu kąpielisk z obiektu noclegowego – czasem można podjechać kawałek autobusem albo wypożyczyć rower, najczęściej jednak kilkanaście do trzydziestu minut w zupełności wystarcza, aby dotrzeć na plażę. Niestety – nocowanie na plaży nie jest dopuszczalne, a poza tym byłoby niewygodne, bo w godzinach porannych przeprowadzane jest doraźne sprzątanie plaż – mimo ustawionych dość gęsto śmietników, zawsze znajdzie się w tłumie turystów ktoś, kto nie będzie miał pojęcia, do czego one służą, a pozostawione na piasku śmieci, w tym butelki, puste opakowania po kremach do opalania czy połamane części parasoli i parawanów również stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa plażowiczów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena