Nie jesteś maszyną, a zatem czy liczenie kalorii ma sens!

Data dodania: 2015-06-30

Wyświetleń: 1526

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Teoria kaloryczna jest mocno zakorzeniona w naszej świadomości. Jest akceptowana niemal przez wszystkich! O co chodzi z tą kalorią? Otóż jak twierdzą dietetycy, gdy podaż przewyższa zapotrzebowanie kaloryczne, to magazynuje się tłuszcz. Czy rzeczywiście to prawda? Teoria ta oparta jest na badaniach z przed dziesiątek lat, nie zweryfikowanych przez innych naukowców i nie poparta innymi badaniami. W 1980 roku Webb dowiódł, przedstawiając ogromną liczbę badań, że podaż energetyczna inaczej kaloryczna nie jest wystarczającym miernikiem do przewidywania przyrostu masy ciała i jej utraty u żadnej z badanych osób.

Czy rzeczywiście liczenie kalorii ma sens? Co to właściwie są kalorie?

Kaloria to jednostka energii (ciepła ) konieczna do podgrzania 1 grama wody o 1 stopień Celsjusza. Czy człowiek jest maszyną parową, bojerem na wodę? Na szczęście nie! A zatem zapotrzebowanie na kalorię i spożycie nie muszą być precyzyjnie  zrównoważone. Co to oznacza? Że nie ma sensu zawracać sobie głowy tymczasowym nadmiernym lub niedostatecznym spożyciem. To ile ważysz nie zależy od ilości spożytych kalorii lecz od tego co jesz i jak jesz.

NIE JESTEŚ MASZYNĄ! Zapotrzebowanie kaloryczne i spożycie nie musi być dokładnie zrównoważone – to stereotyp myślowy, błędne koło. Możesz zjeść czasem więcej, czasem mniej. Masa ciała regulowana jest całościowo. Ważna jest, by dobrze skoordynować wpływ pożywienia z wydatkami energii. W tym wszystkim liczy się jakość pożywienia! Zmniejszanie liczbę kalorii prowadzi tylko do czasowego spadku wagi ciała.

Jak pokazują badania organizm dostosowuje się do sytuacji w jakiej się znajduje. I tak kiedy przechodzisz na dietę, na początku chudniesz. Następnie organizm zmniejsza swoje zapotrzebowanie na energię, to znaczy , że wykonując różne czynności zużywasz mniej energii (Leibel, Rosenbaum i Hirsch, 1995). Te spostrzeżenie tłumaczy dlaczego długofalowe stosowanie większości diet nie przynosi rezultatów. Większość metod odchudzających to strata czasu i pieniędzy. Na nadwagę i otyłość potrzebny jest właściwy sposób.

Poza tym jedzenie jest przyjemnością! Liczenie kalorii prowadzi często do przygnębienia i zniechęcenia. Zatem. Kalorie nie są tak ważne! Ważny jest rodzaj, jakość i sposób spożywanego pożywienia. Jedząc naprawdę dużo ale we właściwy sposób nie wywołasz efektu przyrostu masy ciała.

 

Licencja: Creative Commons