Zajście w ciążę to ważny moment w życiu każdej kobiety. Zarówno wówczas, kiedy dziecko było planowane i oczekiwane z niecierpliwością, jak i wówczas, gdy ciąża pojawiła się w sposób niezaplanowany. Poza patologicznymi przypadkami, większość kobiet, zaszły w ciążę, pragnie urodzić zdrowe i udane dziecko.
Z punktu widzenia zdrowia przyszłego dziecka, zdecydowanie lepiej jest ciążę zaplanować, bo wtedy można uniknąć pewnych ewentualnych schorzeń u przyszłego potomka, podejmując wcześniej działania profilaktyczne.
Takim działaniem jest na przykład zażywanie kwasu foliowego na 3-6 miesięcy przed zapłodnieniem. Dzięki temu dziecku nie będzie groziło uszkodzenie cewy nerwowej, będzie się prawidłowo rozwijało i miało odpowiednią wagę urodzeniową.
Dobrze jest też już na tym etapie zacząć prawidłowo się odżywiać (nabiał, ryby, warzywa, zero fast-foodów), rzucić palenie i unikać alkoholu, nie wspominając o narkotykach czy niektórych lekach. Istotne jest też unikanie stresu.
Warto również jeszcze przed zajściem w ciążę, gruntownie się przebadać i wykluczyć takie poważne choroby, jak cukrzyca, choroby tarczycy, itp. W przypadku ich stwierdzenia należy zastosować odpowiednie leczenie, które np. w przypadku chorób tarczycy może potrwać nawet kilka miesięcy.
Już w trakcie trwania samej ciąży, bardzo ważne jest dbanie zarówno o siebie, jak i o dziecko, o to, co się je i w jakich ilościach oraz jaki tryb życia się prowadzi. Donoszenie ciąży oraz stan zdrowia przyszłego dziecka kształtuje się, bowiem przez 9 miesięcy życia płodu i nieobojętne jest, w jakich warunkach się to odbywa.
Podstawowym budulcem jest oczywiście białko, dlatego ważne jest spożywanie chudego mleka, serów, jaj, ryb czy chudego mięsa (niezbyt wiele). Składniki mineralne i witaminy powinny pochodzić ze spożywanych warzyw i owoców (najlepiej z upraw ekologicznych). Ważny jest też błonnik (kasze, płatki owsiane) oraz zredukowanie soli i cukru w pożywieniu.
Większe prawdopodobieństwo, że ciąża zakończy się sukcesem wystąpi wówczas, gdy kobieta ciężarna od pierwszego trymestru będzie zażywać ważne dla płodu suplementy. Oprócz wspomnianego wcześniej kwasu foliowego bardzo przydatne jest też zażywanie witaminy D3, kwasu DHA i jodu. Te trzy suplementy bardzo pozytywnie wpływają na rozwój układu nerwowego dziecka. Pomagają zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tak groźnych schorzeń jak schizofrenia (witamina D3), autyzm, ADHD (jod, DHA). Po urodzeniu dziecko będzie też mniej narażone na infekcje i alergie.
Pamiętaj, że przed wybraniem suplementów zawsze warto taką decyzję skonsultować z lekarzem.