Osoby zdrowe najczęściej nie zdają sobie sprawy, jak bardzo ich dobre samopoczucie zależy od funkcjonowania poszczególnych organów naszego ciała. Pomimo lekcji anatomii w szkole i programów popularno-naukowych najczęściej niewiele nas interesuje jak działają te najważniejsze z nich, takie jak serce, wątroba, nerki, trzustka czy tarczyca, dopóki nie zaczną nas nękać jakieś dolegliwości.
Już Jan Kochanowski podkreślał to w swojej fraszce „Na zdrowie” : szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”.
Zanim będziemy musieli udać się po poradę do lekarza NFZ warto mieć pewną wiedzę na ten temat, tak, aby w przypadku wystąpienia dolegliwości nie tracić czasu na wędrówki od lekarza do lekarza, zanim postawi trafną diagnozę.
Szczególnie mało poznanym organem wydzielania wewnętrznego jest tarczyca usytuowana w przedniej części szyi. Jej niedomaganie rzutuje negatywnie nie tylko na organizm jej właściciela, ale może również wpływać na problemy z płodnością czy nawet na zdrowie przyszłego potomstwa. Biorąc to pod uwagę, każda kobieta, która przygotowuje się do zajścia w ciążę powinna sprawdzić stan swojej tarczycy. Podstawowe badanie jest bardzo proste i może je zlecić nawet lekarz pierwszego kontaktu: jest to badanie krwi w odniesieniu do hormonu TSH.
Jeżeli wynik plasuje się poniżej normy, to mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy, jeśli powyżej, to z niedoczynnością. Zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży mogą spowodować poronienie. Ponadto niedoczynność może też być przyczyną upośledzenia intelektualnego płodu, czy wad rozwojowych układu kostnego. Natomiast nadczynność może zagrażać zdrowiu matki: spowodować stan przedrzucawkowy, obciążać serce oraz być przyczyną nadciśnienia.
Z tego względu tak ważne jest wykrycie ewentualnej choroby tarczycy a potem jej wyleczenie jeszcze na etapie wstępnym, przed zajściem w ciążę. Warto również wiedzieć, że zaawansowane choroby tarczycy wiążą się nawet z kilkuletnim procesem leczenia począwszy od momentu postawienia diagnozy, dobrania początkowej dawki leków aż do stopniowego ich zmniejszania. Stąd warto zbadać tarczycę jako jedną z pierwszych czynności na etapie przygotowywania się do zajścia w ciążę.