To dobrze znane wszystkim powiedzenie zazwyczaj rozumiemy w kontekście stworzenia pary i wzajemnego dopasowania się. Jednak warto zauważyć, że ciężko jest stworzyć związek z kimś o zupełnie innych poglądach i innym sposobie życia. Aspektem, który jest niezwykle ważny przy wyborze partnera jest właśnie jego charakter.

Data dodania: 2015-06-16

Wyświetleń: 1257

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyróżniamy cztery podstawowe typy charakteru:

Cholerycy- to urodzeni przywódcy. Cholerycy to osoby porywcze, lubiąca dominować.

Flegmatycy- to osoby, które sprawdzają się jako dobrzy obserwatorzy. Nie lubią dominować, często powolni, zachowawczy i zrównoważeni.

Melancholicy- często bujają w obłokach, mają skłonności do zamyślenia, są wrażliwe z pesymistycznym podejściem do życia.

Sangwinicy- osoby pogodne, z optymistycznym nastawieniem do życia. Są pogodni i towarzyscy.

Połączenie osób o różnych temperamentach może okazać się mocną podstawą do stworzenia związków, jeśli partnerzy chętnie czerpią ze wzajemnego postrzegania świata. Gorzej jest, gdy w grę wchodzi tylko początkowe zainteresowanie innym sposobem bycia.

Psychologia rozróżnia dwa typy związków:

Komplementarne czyli związki oparte na zasadzie przeciwieństwa. Przy stworzeniu odpowiedniego fundamentu mogą się nawzajem uzupełniać, jednak są to również różnego rodzaju związki toksyczne, gdzie jeden z partnerów jest w pełni uległy drugiemu, mimo że jest to wbrew jego dobru.

Symetryczne czyli związki oparte na zgodności charakterów między dwoma osobami. Partnerzy mają podobne zainteresowania i potrzeby, działają na zasadzie partnerstwa. Taki typ związku wcale nie stanowi o sukcesie związku. Podobne charaktery ułatwiają podejmowanie wspólnych decyzji, jednak to nie oznacza, że nie ma między nimi konfliktu.

Być może przeciwieństwa rzeczywiście się przyciągają, ale jest to zazwyczaj krótkotrwałe zainteresowanie. Często zwracamy uwagę na coś, co odbiega od naszego stylu życia. Wszystko, czego my nie spróbowaliśmy może się wydawać dla nas atrakcyjne lub pociągające. Na początkowym etapie znajomości jest dosyć ciekawa wizja i to właśnie wzajemne różnice charakteru mogą przeważyć o zawarciu decyzji o stworzeniu związku.

Po czasie jednak różnie mogą się okazać dla jednej ze stron nie do wytrzymania. Prowadzą do irytacji i częstych kłótni. Różnica charakterów może sprawić, że jedna osoba pozwoli się przytłamsić drugiej. Trwanie w tego typu relacji może okazać się niezdrowe i z pewnością jedna ze stron traci bardzo dużo. Dlatego niektórzy jasno na samym początku określają jakiego partnera szukają, aby uniknąć niedopasowania. Nikogo nie zdziwi stwierdzenie: „szukam rolnika”, czy „potrzebna jest mi dziewczyna na gospodarstwo”. Określenie oczekiwań pomaga zaoszczędzić sobie rozczarowań.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena