Wraz z wiekiem kobiety maleje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Dodatkowo rośnie ryzyko wystąpienia różnych chorób u dziecka. Można jednak przygotować się do tego ważnego wydarzenia, przeczytaj więcej.

Data dodania: 2015-05-28

Wyświetleń: 1438

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zajście w ciążę po 30-stce: jakie są szanse i zagrożenia

Kobiety świadome, tego, co chcą w życiu robić, posiadające ambicje związane nie tylko z założeniem rodziny i macierzyństwem, ale i z karierą zawodową, coraz częściej odkładają zajście w ciążę na późniejszy wiek.

Związane jest to zwykle z wydłużonym okresem kształcenia,  zdobyciem pracy i doświadczenia w wybranym zawodzie. Czas szybko płynie i często okazuje się, że gdy warunki materialne i zawodowe sprzyjają już zajściu w ciążę, to metryka nieubłaganie informuje o przekroczonym przez przyszłą matkę trzydziestym roku życia.

Zarówno media, jak i kolorowa prasa często straszą tzw. „stare pierworódki” , czyli kobiety rodzące po raz pierwszy  po trzydziestce licznymi zagrożeniami wynikających z tak późnej ciąży. Być może propaganda ta jest finansowana przez ośrodki zainteresowane tym, by wzrósł przyrost naturalny w Polsce. Oczywiście nie każda trzydziestolatka (podobnie zresztą jak i dwudziestolatka)  może mieć pewność, że jej dziecko będzie całkowicie zdrowe, a w czasie ciąży nie wystąpią problemy zdrowotne, jednak nie należy przesadzać, że po trzydziestce kobieta ma niewielkie szanse na zostanie matką.

Główne zasady, jakich trzeba przestrzegać decydując się w tym wieku na ciążę, to odpowiednie, wcześniejsze  przygotowanie się do tego stanu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jeśli 30-latce nie od razu się wszystko się powiedzie z pierwszą ciążą, to zostanie jej mniej czasu na kolejne próby niż miałaby go dwudziestolatka. Płodność bowiem maleje z wiekiem i zaczynają występować cykle bezowulacyjne.

Najważniejsze jest dokładne, odpowiednio wczesne (pół roku przed ciążą) przebadanie się w celu wykluczenia lub wyleczenia tak poważnych schorzeń jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, nerek, silna wada wzroku czy nawet banalna próchnica. Należy też wcześniej zacząć zażywać kwas foliowy, by zapobiec poważnym wadom rozwojowym u dziecka, takim jak bezmózgowie, rozszczepienie kręgosłupa, wady serca.
Duże znaczenie ma kondycja fizyczna i psychiczna przyszłej matki, bo zbytnie koncentrowanie się na tym, że teraz to już MUSZĘ ZAJŚĆ W CIĄŻĘ, może wywołać całkiem odwrotna reakcję organizmu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena