W Japonii picie herbaty jest rytuałem, swymi korzeniami sięgającym starożytności. Picie tego napoju stanowi całą filozofię, na której opiera się kultura japońska. Herbata prawdopodobnie pochodzi z górskich szczytów Chin. Od stuleci znana jest na całym świecie, wciąż walcząc z kawą o prymat najpopularniejszego na świecie napoju.

Data dodania: 2015-05-25

Wyświetleń: 1106

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy znasz rodzaje herbaty?

Odmian herbaty jest wiele, najprościej ograniczyć się do charakterystyki poszczególnych odmian posługując się kolorem. Wyróżnić można herbatę czarną, zieloną, czerwoną, białą i żółtą. Każdy z kolorów charakteryzuje się nie tylko odmienną barwą naparu, ale także sposobem przygotowania liści.

Herbata czarna

Herbata czarna jest najbardziej oksydowana spośród wszystkich gatunków herbat. Jej cechą charakterystyczną jest mocny napar, intensywny zarówno w kolorze jak i smaku. Do najpopularniejszych gatunków czarnej herbaty można zaliczyć między innymi takie odmiany: Ceylon, Earl Grey, Yunnan i Lapsang souchong.

Herbata zielona

O ile wciąż najbardziej rozpowszechnioną herbatą jest jej czarna odmiana, herbata zielona coraz mocniej podbija świat zachodni. Swoją rosnącą popularność zawdzięcza przede wszystkim badaniom naukowym, które wciąż próbują potwierdzić jej dobroczynny wpływ na organizm ludzki. Regularne picie zielonej herbaty miało by między innymi być skuteczne w zapobieganiu raka, zwłaszcza raka jelita grubego. Teorie te nie znajdują jak dotąd potwierdzenia, wiadomo na pewno jedynie to, że picie zielonej herbaty pomaga w różnego rodzaju dietach regulujących masę ciała. Wśród wielu odmian zielonej herbaty, warto wyróżnić przede wszystkim te pochodzące z Japonii, między innymi Matcha i Sencha.

Herbata czerwona

Herbata ta zawdzięcza swoją barwę dodatkowym procesom fermentacji i leżakowania. Pochodzi z prowincji Yunnan. Bardzo silny smak i zapach to nie jedyne cechy tej herbaty. Dodatkowe zabiegi, jakimi poddana została herbata, pozwala przechowywać ją bez straty jakości nawet kilkadziesiąt lat, co jest niemożliwe w przypadku innych rodzajów herbaty. Najsłynniejszą z czerwonych herbat jest herbata Pu-erh.

Herbata biała

Herbata powstaje z młodych pączków, które zebrano zanim zaczęły się rozwijać, wczesną wiosną. Dlatego też jej wywar ma delikatną słabą barwę. Z uwagi na unikalny charakter tej herbaty jej ceny są najwyższe spośród wszystkich.

Herbata żółta

Ten rodzaj herbaty powstaje jedynie w Chinach, gdzie uważana jest za najbardziej wykwintną spośród wszystkich. Przygotowuje się podobnie jak białą, z tą różnicą, że wysuszone liście poddaje się procesowi fermentacji nieenzymatycznej.

Niezależnie od tego, jaką herbatę najchętniej wybieramy na co dzień, warto pamiętać o tym, że istnieją inne gatunki, które z całą pewnością są warte spróbowania.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena