Jedną z najszybszych metod malowania powierzchni jest malowanie natryskowe. Wykorzystując tę technikę pomalować możemy nie tylko ściany, ale również elewację zewnętrzną, ogrodzenie, drzwi czy grzejniki.

Data dodania: 2015-05-20

Wyświetleń: 1587

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zalety i wady malowania natryskowego

Niewątpliwą zaletą malowania natryskowego są  czas pracy i wysoka wydajność. Szacuje się, że wykorzystując tę metodę możemy pomalować powierzchnię trzy razy szybciej niż przy użyciu pędzla lub wałka. W ciągu minuty jesteśmy w stanie pokryć farbą nawet kilka metrów kwadratowych powierzchni. Z malowaniem natryskowym wiąże się także sporą oszczędność materiału, bowiem specjalne dysze gwarantują rozpylanie cienkiej, ale równomiernej warstwy farby. W porównaniu do tradycyjnych metod malowania możemy zaoszczędzić nawet do 30% materiały. Nie należy się także obawiać  o dokładność krycia – w ten sposób uzyskujemy jednolitą i gładką powierzchnię, na ścianach nie ma na niej widocznej faktury, którą pozostawia wałek. Malowanie natryskowe nie jest jednak metodą idealną i ma pewne wady. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który jest zdecydowanie droższy niż wałki pędzle. Koszt samego pistoletu to co najmniej kilkaset złotych.

Na czym to polega?

Malowanie natryskowe jest techniką, w której powierzchnię pokrywa się farbą pod ciśnieniem, wykorzystując do tego specjalny pistolet. Możemy napełnić go także bejcą lub lakierem, które sprawdzą się przy malowaniu m.in. więźb dachowych czy płotów. Substancja do malowania jest pod wpływem powietrza rozbijana na drobne kropelki i w takiej postaci, przez specjalne dysze, wydostaje się na zewnątrz. Do malowania dużych powierzchni niezbędny będzie nam także kompresor (powinien mieć moc 150 KM) oraz natryskowy aparat grawitacyjny. Jest to pojemnik na farbę, który znajduje się w górnej części pistoletu. W przypadku mniejszych prac możemy wykorzystać dyszę ssąc, w której pojemnik na substancję do malowania umiejscowiony jest pod pistoletem.

Skuteczne malowanie

Natryskowe malowanie ścian jest techniką nowoczesną i szybką, jednak wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt, jednak uwagę powinniśmy zwrócić także na rodzaj farby. Wybierać powinniśmy tylko takie materiały, które przeznaczone są właśnie do malowania tą metodą. Duże znaczenie ma również ochrona powierzchni, która nie powinna zostać pomalowana. Zabezpieczyć powinniśmy nie tylko podłogę, okna i gniazdka. Pamiętajmy również o założeniu specjalnej maski do malowania oraz szczelnego kombinezonu. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena