Odpowiednie przygotowanie drewna do malowania to bardzo ważny zabieg - dzięki niemu będziesz miał pewność, że preparat dobrze wniknie w powierzchnię drewna, odpowiednio ją zabezpieczy i równomiernie wybarwi. Dowiedz się, jak dobrze przygotować drewno do malowania.

Data dodania: 2017-01-16

Wyświetleń: 665

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak przygotować drewno do malowania

Jak przygotować drewno do malowania

Malowanie drewna nie jest skomplikowane, z powodzeniem można samodzielnie dać nowy wygląd każdym meblom czy elementom konstrukcyjnym pod warunkiem, że będzie się przestrzegać kilku ważnych zasad.

Jedną z nich jest odpowiednie przygotowanie powierzchni drewna do malowania – musi być dokładnie oczyszczona z brudu i starych powłok, wygładzona, pozbawiona szczelin i ubytków.

Przygotowanie drewna do malowania krok po kroku

Przygotowanie drewna do malowania należy rozpocząć od sprawdzenia poziomu wilgotności - nie można malować drewna zbyt wilgotnego (preparat niewłaściwie wniknie w powierzchnię), ani przesuszonego (drewno wchłonie zbyt dużo środka, który straci przez to na wydajności).

Zanim rozpocznie się nakładanie preparatu należy dokładnie oczyścić powierzchnię drewna z wszystkich starych warstw lakierów i farb. Można to zrobić przy użyciu szpachelki i papieru ściernego. Większe powierzchnie można oczyścić za pomocą szlifierki.

Po dokładnym oczyszczeniu drewna ze starych powłok i idealnym wyrównaniu powierzchni należy starannie oczyścić je z powstałego pyłu. Jeśli okaże się, że na powierzchni drewna występują bruzdy czy szczeliny należy wypełnić je specjalną szpachlą do drewna.

Dobrze przygotowana powierzchnia drewna do malowania:

  • jest gładka i bez zadziorów,
  • pozbawiona jest szczelin i ubytków,
  • nie ma na niej plam pleśni czy grzybów,
  • jest odtłuszczona i pozbawiona starych powłok.

Impregnowanie drewna przed malowaniem

Jeżeli już oczyściłeś powierzchnię drewna ze starych powłok, wyrównałeś ją i uzupełniłeś ubytki, możesz nanieść impregnat gruntujący. Zabezpieczy on malowane drewno przed owadami, sinizną, grzybami i pleśnią.

Impregnat gruntujący:

  • wzmacnia strukturę drewna,
  • chroni przed grzybami pleśniowymi, sinizną i owadami,
  • redukuje chłonność drewna,
  • zwiększa wydajność wyrobów nawierzchniowych.
Licencja: Creative Commons