Wiosną budzi się w nas ochota na nowe życie. Każdy cieplejszy dzień powoduje, że jesteśmy bardziej energiczni, nabieramy ochoty do życia. Kupujemy nowe stroje, zabieramy się do zarzuconych ćwiczeń fizycznych, przeprowadzamy generalne porządki w mieszkaniach. Wiele osób przy okazji decyduje się na rozpoczęcie remontu. Jak się do tego zabrać?

Data dodania: 2015-04-24

Wyświetleń: 776

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zaplanować remont na wiosnę?

Po pierwsze planuj

Najważniejszy jest plan działania. Chwile poświęcone na głęboki namysł nad tym, co chcemy osiągnąć poprzez nasze działania na pewno nie będą czasem zmarnowanym, wręcz przeciwnie – pozwolą nam zaoszczędzić czas i pieniądze. Najważniejszym pytaniem jest oczywiście kwestia rozległości prac. Czym innym będzie jedynie malowanie ścian i usunięcie ewentualnych usterek, czym innym zaś gruntowny remont zakładający wymianę podłóg czy wyposażenia kuchni lub łazienki. Różne typy remontu to nie tylko różnej wielkości budżety, ale także cały szereg innych czynników, na przykład okres trwania wszystkich prac czy możliwość w miarę normalnego funkcjonowania w mieszkaniu. Równie istotną kwestią planowania jest stworzenie z wyprzedzeniem pożądanego przez nas wystroju wnętrz.

Po drugie licz

Remont mieszkania, nawet ten najmniejszy, oznacza poniesienie wydatków. Każdy oczywiście chce płacić najmniej, co jest zupełnie zrozumiałe, ale niekiedy niezupełnie opłacalne w dłuższej perspektywie czasowej. Tańsze panele na pewno nie będą takie trwałe jak te trochę lepszej jakości. Podobnie rzecz ma się z innymi elementami wystroju wnętrz czy stosunkiem jakości do ceny materiałów budowlanych. Wszystko trzeba dobrze policzyć, by uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki. Przy tej okazji dobrze jest pamiętać o tym, żeby zakupić nieco więcej materiału, między innymi paneli podłogowych lub płyt gipsowych niż w rzeczywistości potrzebujemy, bo zawsze część może ulec zniszczeniu przy docinaniu.

Po trzecie podpisuj

Przed remontem czeka nas podjęcie jeszcze jednej istotnej decyzji. Remont można przeprowadzić o własnych siłach lub siłami wynajętych do tego celu fachowców. O ile proste prace, na przykład pomalowanie ścian, dość łatwo wykonać nawet bez większego doświadczenia, o tyle bardziej skomplikowane zdecydowanie lepiej powierzyć ludziom posiadającym wiedzę i doświadczenie. Problematyczne może być dokonanie wyboru naprawdę dobrej ekipy remontowo-budowlanej, warto w tej kwestii zdać się na odwieczny sposób zwany „pocztą pantoflową”. Ludzie z polecenia rodziny czy znajomych są gwarancją większej rzetelności wykonanych prac. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie znaleźć nikogo z doświadczeniem w wynajmowaniu fachowców, zawsze możemy zwrócić się do internetu, gdzie na forach poświęconych budownictwu odnalezienie dobrych wykonawców zaplanowanych przez nas robót nie powinno być większym problemem. Jeśli ktoś decyduje się na wynajęcie ekipy specjalistów do przeprowadzenia remontu, nie wolno zapominać o spisaniu umowy. W świetle prawa umowy ustne są oczywiście ważne, jednak trudno je potem udowodnić w sądzie, dokąd niekiedy trzeba się udać, bo zawsze możemy podjąć złą decyzję.

Z tak skonstruowanym planem na pewno uda się uniknąć sytuacji, w której remont stanie się koszmarem. Szybko i w miarę tanio możemy spodziewać się całkiem nowych wnętrz.  

Licencja: Creative Commons