Kompletowanie wyprawki szkolnej to wyzwanie dla rodzica. Wybrane zeszyty, podręczniki, piórnik i przybory plastyczne na koniec trzeba zapakować do plecaka. O czym trzeba pamiętać i czym się kierować wybierając plecak dla pierwszoklasisty?

Data dodania: 2015-04-10

Wyświetleń: 827

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tornister dla pierwszoklasisty – co wybrać?

Podczas zakupów pamiętajmy o zdrowiu swojej pociechy. Plecak dziecka powinien ważyć nie więcej niż 15% masy jego ciała. Zbyt ciężki tornister uszkadza kręgosłup, a także powoduje bolesne napięcia w mięśniach i stawach. Optymalna waga plecaka dla pierwszoklasisty to 1,2 kilograma. Dlatego wybierając tornister, należy zwrócić uwagę, aby pusty plecak nie był zbyt ciężki.

 

Tył plecaka powinien mieć usztywnianą ściankę, która przylega do pleców. Klasyczne tornistry spełniają ten warunek, nowoczesne plecaki posiadają dodatkowo profilowanie dopasowujące się do kręgosłupa. Szelki powinny mieć około 4 centymetrów szerokości i posiadać regulację, aby można było dostosować ich długość do wzrostu dziecka. Ważne, żeby szelki były miękkie i nie obcierały ramion. Niektóre plecaki posiadają dodatkowe zapięcia na piersi i na biodrach – rozkładają one ciężar z ramion na inne części ciała. Całość powinna być dostosowana do wzrostu i gabarytów dziecka.

 

Późniejsze pakowanie plecaka jest równie ważne – cięższe przedmioty należy układać na dnie, najbliżej pleców i potem dokładać lżejsze. Ciężar musi być rozłożony równomiernie. Gdy dziecko założy plecak, nauczmy je regulować szelki. I naciskajmy, przypominajmy, pilnujmy, aby nosiło go na obu ramionach.

 

Gdy zachowane zostaną powyższe zasady, to reszta doboru zależy od upodobań estetycznych. Dzisiejsze plecaki są kolorowe, często posiadają wzory z postaciami z popularnych bajek i filmów. Jednak decydując się na plecak z bohaterem ulubionej bajki trzeba się zastanowić, czy nie jest to chwilowa fascynacja i czy szybko się nie znudzi. Dodatkowym atutem będą małe kieszonki, w których dziecko będzie mogło chować różne skarby. Także elementy odblaskowe wyglądają interesująco oraz wpływają na bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena