Jeszcze nie tak dawno była tematem tabu. Dziś mówi się o niej coraz częściej, a sama choroba przestała być wstydliwym problemem. Słowo depresja pada jednak zbyt często, a używanie go w nieodpowiednim kontekście zaczyna być normą. Kiedy zatem można mówić o prawdziwej depresji? 

Data dodania: 2015-03-11

Wyświetleń: 1087

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najczęściej popełnianym błędem jest mylenie kiepskiego nastroju z depresją. To błąd, gdyż dopiero przedłużające się napięcie psychiczne oraz smutek i apatia dają podstawę do mówienia o chorobie. Czym jest sama depresja? To choroba o podłożu psychicznym, z którą ciężko jest żyć i normalnie funkcjonować. Bardzo często ignorowana w swym początkowym stadium depresja to poważne zagrożenie.

Ta choroba dotyka coraz większej grupy osób, a wśród walczących z nią pacjentów coraz częściej pojawiają się młodzi ludzie. Cierpią z powodu kiepskiego nastroju, mają problemy ze snem oraz uczuciem ciągłego zmęczenia. Depresja rozwija się i sprawia, że czują się oni coraz bardziej bezradni wobec otaczającej ich rzeczywistości. Niestety, brak odpowiedniego leczenia sprawia, że wielu chorych zamyka się w domu i unika kontaktu z innymi ludźmi.

Częste są też przypadki wpadania w alkoholizm lub szukania „ratunku” w lekach lub narkotykach. niestety takie "leczenie" depresji staje się jedynie przyczyną dalszych problemów. Często depresja prowadzi do samobójstwa lub do podejmowania prób samobójczych. Z tego też względu ważne jest postępowanie rodziny, która w porę powinna zwrócić uwagę na te objawy, które mogą świadczyć o rozwoju depresji u swych krewnych. Odpowiednio szybkie zdiagnozowanie choroby sprawia, że leczenie depresji staje się zadaniem łatwiejszym i skuteczniejszym. Jak walczy się z tą chorobą? Na czym polega leczenie depresji? Psychoterapia stanowi tu podstawę, często wspierana jest przez aromaterapię oraz inne techniki.

W wielu przypadkach chorzy muszą też przyjmować leki antydepresyjne, zaleca się im również sięgania po zioła. Skuteczna terapia, prowadzona przez lekarza specjalistę, może sięgać po wiele różnych metod. Każda z nich, w porę zastosowana, może przynieść bardzo dobre efekty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena