Cistus incanus to zioło od wieków znane jako substancja o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. W internecie można przeczytać wiele o jego skuteczności w walce z wszelkimi infekcjami i chorobami. Czy czystek rzeczywiście potrafi leczyć?

Data dodania: 2015-02-27

Wyświetleń: 2806

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Właściwości antyoksydantów

Czystkowi przypisuje się skuteczne działanie w leczeniu alergii, boreliozy, a nawet chorób nowotworowych – dobrą sławę zyskał dzięki zawartości polifenoli, czyli silnych antyoksydantów, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze, to substancje, które usuwają z organizmu nadmiar wolnych rodników. Polifenole mają hamować powstawanie oraz rozwój stanów zapalnych, a także wzmacniać i dodawać energii. Przypisuje się im działanie wspierające dla układu odpornościowego oraz zwalczanie drobnoustrojów i grzybów. Uwalniając histaminę, działają także antyalergicznie.

Czy czystek rzeczywiście działa?

Czystek zawiera polifenole, ale należy pamiętać, że jest jedynie suplementem diety. Dlatego nie można opierać się na jego działaniu w leczeniu poważnych chorób. Nie ma również badań klinicznych potwierdzających skuteczność w walce z nowotworami czy boreliozą. Zioło można natomiast polecać jako uzupełnienie diety w cenny dla zdrowia i organizmy antyoksydanty, które z pewnością poprawią twoje samopoczucie i funkcjonowanie. Warto dodać, że czystek nie posiada żadnych odnotowanych działań ubocznych, dlatego pijąc go można polepszyć swoje zdrowie, bez żadnej dla siebie szkody.

W medycynie alternatywnej twierdzi się, że czystek pomaga w:

- walce z przeziębieniami, na przykład z infekcjami górnych dróg oddechowych,

- schorzeniach prostaty; ma przynosić ulgę dzięki własnościom cytotoksycznym,

- utrzymaniu jamy ustnej w należytej higienie i wybielaniu zębów – napar można stosować zamiast płynów do płukania ust,

- leczeniu chorób skórnych; dzięki swym właściwościom antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych czystek ma przynosić ulgę osobom cierpiących na łupież, łuszczycę, trądzik, egzemę, rozmaite grzybice skórne,

- leczeniu alergii,

- usuwaniu toksycznych metali ciężkich z organizmu – zioło polecane jest palaczom.

Herbatka z czystka – jak ją przygotować i pić?

Wystarczy wsypać 1 czubatą łyżkę suszonych ziół do szklanki i zalać je wrzącą wodą. Po zaparzeniu (około 5-8 minut) ziołowy napar jest gotowy do picia. Można go spożywać nawet dwa razy dziennie. Najważniejsza jest jednak systematyka – zwolennicy czystka twierdzą, że efekty są już widoczne już po pierwszym miesiącu codziennego stosowania.  

Licencja: Creative Commons
1 Ocena