Zyskaj na czasie
Nie musisz od razu odpowiadać na ofertę. Podziękuj, powiedz, że musisz zastanowić się nad nią i umów się z rekruterem na telefon za 2-3 dni (ale nie więcej). Dokładnie przemyśl swoją decyzję oraz ustal, co zyskasz, przyjmując propozycję.
Przejrzyj ofertę
Przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy odpowiadałeś na wiele ogłoszeń o prace i nie pamiętasz, jakie wymagania oraz obowiązki były podane w tej konkretnej. Zapoznaj się z nią dokładnie jeszcze raz, sprawdź, jakie korzyści będą płynąć z przyjęcia zatrudnienia.
Zadawaj pytania
Masz wątpliwości? To naturalne. Jeśli coś nie jest dla ciebie jasne, pytaj. Wystrzegaj się jednak korzystania z forów internetowych, gdyż nie są wystarczająco wiarygodne.
Zadzwoń wprost do rekrutera lub wyślij maila z pytaniami o kwestie, które cię nurtują. Dzięki temu ułatwisz sobie adaptację w nowym środowisku - od razu będziesz mógł zająć się wypełnianiem obowiązków, a nie dowiadywaniem się, komu masz składać raporty z wykonanej pracy.
Negocjuj
Jeżeli pewne aspekty ci nie odpowiadają - na przykład zamiast firmowego karnetu na siłownię wolałbyś wstęp na basen - nie bój się negocjować, także w sprawie wynagrodzenia. Jeśli jest niższe od twoich oczekiwań, zapytaj pracodawcę, czy w zamian nie mógłbyś liczyć na elastyczny czas pracy lub zmianę nazwy stanowiska.
Nie pal za sobą mostów
Te kilka dni to również czas na uregulowanie formalności w obecnym miejscu pracy (o ile nie byłeś bezrobotny). Zazwyczaj w firmach obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia, a nowy pracodawca wymaga czasem rozpoczęcia pracy wcześniej. W takim wypadku próbuj negocjować z dotychczasowym szefem. Pamiętaj jedynie, żeby robić to uprzejmie i w przyjaznej atmosferze, aby nie przegrać swojej szansy na ewentualny powrót na dawne stanowisko.
Przeszedłeś przez wszystkie powyższe punkty i twoja decyzja o przyjęciu pracy się nie zmieniła? Śmiało możesz powiedzieć rekruterowi “tak”!