Zapewne niejednokrotnie porównywaliście cenę swojego ubezpieczenia oc na samochód. Od niedawna mamy do dyspozycji pierwszą porównywarkę ubezpieczenia oc przewoźnika.

Data dodania: 2015-01-21

Wyświetleń: 1856

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwsza porównywarka ubezpieczenia oc przewoźnika

Porównywarka ubezpieczeniowe OC przewoźnika

Wybór OCP nie jest tak prosty, jak poszukiwania OC dla aut osobowych. Kierowcy tych ostatnich mogą korzystać z przynajmniej kilkunastu dobrych porównywarek, a dla właścicieli firm przewozowych istnieje ich najwyżej kilka.

Jak działają porównywarki OCP?

W przypadku kalkulatorów OCP zazwyczaj nie otrzymuje się wyników od razu. Wprawdzie niezbędnych danych podaje się mniej (data rejestracji nie ma już tak dużego znaczenia, wiek kierowcy również), ale za to są to dane szczegółowe, w tym np. wielkość planowanych przychodów albo trzyletnia historia szkód razem z opisem ich przyczyn. Są jednak kalkulator OC Przewoźnika, które pozwalają na uzyskanie wstępnej, zgrubnej wyceny w tempie zbliżonym do porównywarek OC dla osobówek.

Cała filozofia sprowadza się do poznania polityki cenowej danego TU: składka bazowa może być przecież nie tylko zmniejszana, ale i zwiększana, a czynników, które na to wpłyną, jest całkiem sporo, natomiast ich ważność może być różna. TU niechętnie dzielą się informacjami na temat sposobu wyliczania składek OC Przewoźnika, a ponieważ mają też większe pole manewru dla dużych flot, w takim przypadku w ogóle trudno o automatyzację wyliczeń. W przypadku typowego „małego” OC sprawa jest zdecydowanie prostsza, a mimo to porównywarki cały czas nie są wystarczająco precyzyjne, bo nie uwzględniają np. krótkotrwałych promocji i ofert indywidualnych.

Po co szukać porównywarek OCP?

Gdyby przewoźnik miał mitrężyć czas na dzwonienie do wszystkich TU i wysyłanie indywidualnych zapytań, musiałby zacząć szukanie taniej polisy tuż po podpisaniu obecnej. Kalkulatory pozwalają przynajmniej wstępnie zorientować się w sytuacji, porównać ceny – nie muszą być dokładne, bo chodzi raczej o zakres wielkości – a także przeanalizować zakresy poszczególnych polis. W przypadku OCP ważne jest bowiem, zdecydowanie ważniejsze niż przy autach osobowych używanych prywatnie, aby ubezpieczenie pokrywało najbardziej prawdopodobne u danego przewoźnika szkody. Nie jest to już bowiem tylko wybór OC na zasadzie „cokolwiek, byle tanio, bo i tak nie wyjeżdżam za miasto”, tylko poważna decyzja, która rzutować może na konkurencyjność danej firmy na rynku przewoźników.

Jak korzystać?

Analogicznie jak w przypadku tradycyjnych Kalkulator OCP, także te stworzone z myślą o przewoźnikach wymagają przede wszystkim podania rzetelnych i dokładnych danych. Wprawdzie przy dużej flocie niewielki błąd przy szacowaniu dochodów nie doprowadzi do dramatycznych różnic w stosunku do rzeczywistego kosztu, ale warto pamiętać, że algorytmy porównywarek i kalkulatorów dostarczanych przez TU są bezwzględne – im dokładniejsze wartości wszystkich cech podasz, tym bliższy realiom wynik otrzymasz.

Zasada ograniczonego zaufania

Pamiętać trzeba, że żadna porównywarka nie jest narzędziem wiążącym. Zdarza się, że ta oferta, która miała być najtańsza, wcale taką nie jest, a ta, która miała być najdroższa, też jest trzecia od końca. Dla przewoźnika porównywanie cen jest jednak ważne, ponieważ pozwala szybko podjąć choćby najbardziej podstawową decyzję, czyli rozstrzygnąć, czy korzystniejsze będzie przeniesienie polisy, czy pozostawienie jej u dotychczasowego ubezpieczyciela. Na koniec jednak i tak warto będzie potwierdzić wyniki w TU, jeśli samodzielnie kupujesz OCP, albo poczekać na finalne wyniki poszukiwań, jeśli robi to za Ciebie multiagencja albo broker. Dopiero dysponując pełnymi danymi opłaca się podjąć decyzję, bo to, co w przeliczeniu na jeden pojazd nie jest wielkim problemem, może stanowić spory koszt albo niemała oszczędność w skali floty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena