Ubezpieczenie OC i AC ciągnika siodłowego lub samochodu ciężarowego – co musisz o nim wiedzieć?

Data dodania: 2015-01-21

Wyświetleń: 2206

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ubezpieczenie OC i AC dla ciągników siodłowych

Ubezpieczenia OC i AC ciągników siodłowych i pojazdów ciężarowych mimo wspólnej nazwy, dość znacznie różnią się od podobnych ubezpieczeń dla osobówek. Teoretycznie należałoby też inaczej się z nimi obchodzić, ale niewielu klientów TU w ogóle się tym interesuje.

Pozostać – wygodnie, ale drogo

Ceny polis AC i OC na ciągniki siodłowe są oczywiście wyższe niż na auta osobowe. Wynika to z większej wartości samego pojazdu, ale także faktu, że ze względu choćby już tylko na samą masę, są one potencjalnie groźniejsze dla innych użytkowników dróg, a więc powodują potencjalnie większe szkody, zatem ryzyko ubezpieczeniowe rośnie. Tak naprawdę jednak najczęściej wzrost cen spowodowany jest… biernością klientów. Zdecydowana ich większość podejmuje po roku obowiązywania polisy najwygodniejszą możliwą decyzję: pozostanie u obecnego ubezpieczyciela. Nie da się ukryć, że wygodniej nie będzie, natomiast taniej owszem. Towarzystwa ubezpieczeniowe często podnoszą ceny, bywa, że i kilkakrotnie w ciągu roku, natomiast właściciel samochodu na tym traci, bo równocześnie wcale nie muszą rosnąć sumy gwarancyjne. Wiele aut jest ubezpieczonych w tych samych towarzystwach od wielu lat, bo właściciele jakby zapominają, że również w tym segmencie rynku pojawiają się promocje dla „nowych”, dla „przenoszących”, dla „lojalnych” – różnie z tym bywa, ale w każdym razie warto się cenami OC i AC zainteresować, a nie tylko wygodnie przedłużać opisy w nieskończoność.

Problemy z szukaniem tańszej opcji

Szukający taniego OC i AC dla auta ciężarowego lub ciągnika siodłowego najczęściej nie może po prostu skorzystać z pełnej porównywarki. W tym przypadku czynników wpływających na wycenę ubezpieczenia jest zbyt wiele i TU oferują indywidualne wyliczenia. Ważna jest na przykład wielkość floty lub spodziewane przychody. Są jednak na rynku firmy, które oferują weryfikacje cen u różnych ubezpieczycieli, a nawet występowanie w imieniu swoich klientów z propozycjami negocjacji cen za OC i AC. Zaoszczędzić można sporo, tym bardziej że towarzystwa ubezpieczeniowe bezlitośnie wykorzystują fakt, że większość właścicieli samochodów dostawczych i ciągników nie skupia się na obniżaniu kosztów przez cięcie cen AC i OC.

Nie tylko cena

Oczywiście w przypadku jakiegokolwiek ubezpieczenia jego cena to tylko jedna strona medalu. Równie ważne, a może i ważniejsze jest to, co dane ubezpieczenie pokrywa. Różnice w zakresie szkód finansowanych z kwot gwarancyjnych są jeszcze większe niż różnice w wycenach ubezpieczeń, dlatego trudno jest być na bieżąco ze wszystkimi informacjami. Zakres polisy jest ważny – wielu kierowców zdaje sobie z tego sprawę dopiero wtedy, kiedy okazuje się, że danej szkody z ubezpieczenia pokryć się nie da, ale w tym wypadku warto być mądrym już przed szkodą, ponieważ w grę wchodzą spore pieniądze.

Podsumowanie

Ubezpieczenie AC i OC dla ciągników siodłowych i samochodów ciężarowych trudniej kupić niż podobne ubezpieczenia dla osobówek, ale negocjacje cen i zakresów są jeszcze trudniejsze. Niemniej jednak należy uznać, że cała procedura poszukiwania najkorzystniejszego ubezpieczenia jest warta corocznego powtórzenia – być może uda się sporo zaoszczędzić, albo za te same pieniądze zyskać dodatkową ochronę. Wszystko zależy od aktualnej polityki Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym obecnie wykupiona jest polisa i od konkurencyjnych firm. Duże znaczenie mają także indywidualne cechy każdego przewoźnika i jego działalności, dlatego poszukiwania należy prowadzić do skutku – trochę to potrwa, ale się opłaca.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena